برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1397 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 58 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير کاربري اراضي و شيب دامنه بر حجم رواناب توليدي با استفاده از باران ساز مصنوعي در حوزه آبخيز کاکا شرف (لرستان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهید چمران اهواز، ایران
 
چکیده: 

مطالعه عوامل موثر بر حجم رواناب و ارزيابي روش هاي کنترل آن ها يکي از راه کارهاي ضروري براي مديريت صحيح حوزه هاي آبخيز است. مطالعه حاضر با هدف بررسي اثرات طبقات شيب و نوع کاربري اراضي بر رواناب توليد شده با استفاده از شبيه ساز باران در شش زيرحوضه از حوزه آبخيز کاکاشرف از سرشاخه هاي حوزه آبخيز کرخه در استان لرستان انجام گرفت. به اين منظور بر اساس نقشه کاربري اراضي منطقه، شش واحد کاري (زيرحوضه) با سه نوع کاربري مرتع، جنگل و زراعت و در سه طبقه شيب 10، 20 و 30 درصد انتخاب شد. مقدار رواناب در مجموع طي 93 مورد آزمايش به وسيله شبيه ساز باران، اندازه گيري شد. دستگاه شبيه ساز باران مورد استفاده از نوع باران ساز غير فشاري از جنس پلکسي گلاس به ابعاد 83.5×119 سانتي متر و به ارتفاع 1.60 متر بود. به منظور تجزيه و تحليل آماري از نرم افزار SAS استفاده شد. با توجه به نتايج به دست آمده، ميانگين، کمينه و بيشينه رواناب در حوضه به ترتيب برابر 1499، صفر و 9100 ميلي ليتر بود. نتايج تجزيه واريانس نشان داد که بين زيرحوضه هاي مختلف از نظر حجم رواناب توليد شده، تفاوت معني دار در سطح يک درصد وجود دارد. همچنين، اثر متقابل زيرحوضه و نوع کاربري اراضي از نظر حجم رواناب اختلاف در سطح يک درصد و معني دار بود. بين حجم رواناب و شيب تفاوت معني داري در سطح يک درصد وجود داشت که با افزايش شيب از 10 به 30 درصد حجم رواناب توليد شده افزايش يافت. بين سه کاربري مرتع، جنگل و زراعت از نظر مقدار رواناب توليد شده، تفاوت معني دار در سطح يک درصد مشاهده شد و بيشترين حجم رواناب مربوط به کاربري جنگل بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهرهی، ک.، و صیاد، غ.، و لندی، ا.، و پیروان، ح. (1397). بررسی تاثیر کاربری اراضی و شیب دامنه بر حجم رواناب تولیدی با استفاده از باران ساز مصنوعی در حوزه آبخیز کاکا شرف (لرستان). مهندسی و مدیریت آبخیز, 10(1 ), 58-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=355501Vancouver : کپی

بهرهی کیانوش، صیاد غلامعباس، لندی احمد، پیروان حمیدرضا. بررسی تاثیر کاربری اراضی و شیب دامنه بر حجم رواناب تولیدی با استفاده از باران ساز مصنوعی در حوزه آبخیز کاکا شرف (لرستان). مهندسی و مدیریت آبخیز. 1397 [cited 2021September23];10(1 ):58-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=355501IEEE : کپی

بهرهی، ک.، صیاد، غ.، لندی، ا.، پیروان، ح.، 1397. بررسی تاثیر کاربری اراضی و شیب دامنه بر حجم رواناب تولیدی با استفاده از باران ساز مصنوعی در حوزه آبخیز کاکا شرف (لرستان). مهندسی و مدیریت آبخیز, [online] 10(1 ), pp.58-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=355501. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی