برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 38 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

پيشگيري و بهداشت دهان و دندان از ديدگاه اسلام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پریودانتیکس، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اسلام براي بهداشت ارزش زيادي قائل شده و کمتر عمل مستحبي است که اين اندازه از سوي دين ما مورد عنايت باشد. اما با وجود کثرت منابع در زمينه رعايت بهداشت دهان و دندان، هنوز هم جايگاه گفتارهاي الهي در کتابها و مقالات علمي بسيار جزئي بوده است. لذا هدف ما در اين مقاله کنکاش و بررسي روايات در اين خصوص بوده است که شايد از اين منظر نگرش و انگيزه احاد افراد جامعه در انجام اين مهم ارتقا يابد.
مواد و روش ها: روش جمع آوري مطالب اين مطالعه به روش تحليلي- توصيفي است که با مطالعه منابع معتبر روايات و کتابهاي حوزوي و نيز نرم افزارهاي کامپيوتري در مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي قم، مطالعات مشابه در دانشگاه هاي تهران و شهيد بهشتي و همچنين با بهره گيري از سايت هاي معتبر اينترنتي انجام يافته است.
يافته ها: در اين مطالعه گزيده ايي از روايات تحت مقوله هاي مختلفي از جمله اهميت پيشگيري و بهداشت، بوي بد دهان، آثار معنوي مسواک زدن، روش مسواک زدن، جنس و ديگر مواد بهداشتي دهان و همچنين تميز کردن ناحيه بين دنداني مورد بررسي قرار گرفته اند.
نتيجه گيري: دين اسلام رعايت بهداشت و پيشگيري در دهان و دندان را در تعاليم خود بر درمان مقدم داشته و دستورات زيادي در اين زمينه ارائه نموده است. در علم دندانپزشکي امروزي هم رعايت بهداشت پيشگيري از بيماريها از اهميت بسيار بالائي برخوردار بوده که اين نشانگر همسوئي و هم کلامي دين و علم است که همديگر را نقض نکرده اند، بلکه با گذشت زمان و بدست آمدن يافته ها و کشفيات جديد روز به روز حکمت و دلائل دستورات ديني مشخص مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خسروی، م.، و پورمهدی، م.، و نوری بیات، ش. (1393). پیشگیری و بهداشت دهان و دندان از دیدگاه اسلام. اسلام و سلامت, 1(1 ), 38-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354890Vancouver : کپی

خسروی محمود، پورمهدی محمد، نوری بیات شقایق. پیشگیری و بهداشت دهان و دندان از دیدگاه اسلام. اسلام و سلامت. 1393 [cited 2021November29];1(1 ):38-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354890IEEE : کپی

خسروی، م.، پورمهدی، م.، نوری بیات، ش.، 1393. پیشگیری و بهداشت دهان و دندان از دیدگاه اسلام. اسلام و سلامت, [online] 1(1 ), pp.38-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354890. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 258 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی