برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 16 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

سازگاري کرامت انساني با شبيه سازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی علوم تشریحی، مرکز تحقیقات و بهداشت باروری و ناباروری حضرت فاطمه (س)، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از چالش هاي مهم عصر حاضر در علوم پزشکي، شبيه سازي انسان (Human Cloning) مي باشد. اين موضوع در ميان پژوهشگران، فلاسفه اخلاق زيستي، عالمان ديني به ويژه فقهاي شيعه و اهل سنت، سوالات زيادي را به دنبال داشته است. از آنجايي که يکي از مهم ترين دليل مخالفان شبيه سازي، تعارض و عدم سازگاري آن با کرامت انساني است، اين مطالعه به سازگاري و عدم تعارض شبيه سازي با کرامت انساني، مي پردازد.
مواد و روش ها: با طراحي اين مطالعه بر اساس اطلاعات موجود، سعي شده تا کرامت انساني با استفاده از آيات قرآن، احاديث، آرا عالمان ديني و الهي دانان، مورد ارزيابي قرار گيرد. همچنين از مقالاتي که در زمينه شبيه سازي نظراتي را ارائه کرده بودند، استفاده لازم صورت پذيرفت.
يافته ها: از نگاه قرآن کريم، انسان صاحب کرامت ذاتي است. شبيه سازي، شرايط يکساني را در حفظ کرامت جنين با مراحل لقاح خارج رحمي دارد. هويت ژنتيکي يکسان، ناقض هويت شخصي فرد نخواهد بود. در شبيه سازي، انحصار سيستم ژنتيکي به چالش کشيده مي شود و ارتباط خاصي به شخصيت کلي انسان ندارد. شکل گيري شخصيت فرد شبيه سازي شده در محيط زندگي، کرامت انساني او را نيز صيانت مي کند. هيچ يک از فقهاي شيعه، نقض کرامت انسان را دال بر حرمت شبيه سازي، اعلام نکرده اند. شبيه سازي انسان مغايرتي با کرامت او ندارد.
نتيجه گيري: با بررسي دقيق در مساله شبيه سازي، عدم تعارض آن با کرامت انساني بدست مي آيد. ادله اخلاقي ارائه شده درمخالفت با شبيه سازي انسان، از اتقان لازم برخوردار نيست. به نظر مي رسد دليل محکم عقلي و نقلي در ناسازگاري شبيه سازي انسان با کرامت ذاتي او وجود ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی