برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 5 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان سزارين و عوامل موثر بر آن در زايشگاه هاي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه خدمات بهداشتی، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی تهران
 
چکیده: 

يكي از روش هاي ختم بارداري عمل جراحي سزارين است و اين روش نيز مانند هر عمل جراحي ديگر عوارضي را در پي دارد. متاسفانه امروزه سزارين تنها در موارد لازم و صرفا براي نجات حيات مادر و نوزاد انجام نمي پذيرد و اين امر موجب افزايش روزافزون ميزان سزارين در جهان و از جمله ايران شده است.
اين مطالعه يك بررسي مقطعي و توصيفي - تحليلي بوده و با هدف برآورد نسبي از ميزان سزارين در سطح شهر تهران انجام پذيرفته است. طي دو مرحله نمونه گيري، 824 مادر كه براي انجام زايمان به زايشگاه هاي خصوصي و دولتي شهر تهران مراجعه كرده بودند، انتخاب شدند. پس از جمع آوري اطلاعات از طريق پرسشنامه و مصاحبه، داده ها مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
نتايج بررسي حاكي از آن است كه ميزان سزارين در سطح شهر تهران 66.5 درصد بوده و اين ميزان به طور معني داري در بيمارستان هاي خصوصي بيش از بيمارستان هاي دولتي است 84) درصد در مقابل 47 درصد و (P<0.0001. همچنين اين ميزان به طور معني داري با افزايش سطح سواد مادران و بدون توجه به شرايط مالي خانواده فزوني مي يابد (P<0.001).
در نهايت اين مطالعه نشان مي دهد كه ارتقاي سطح آگاهي و دانش مردم و تلاش جهت برنامه ريزي در راستاي به كارگيري اين روش جراحي در موارد ضروري و قطعي آن مي تواند از ميزان سزارين هاي غيرلازم و عوارض احتمالي آن بكاهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 223
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی