برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1396 , دوره  4 , شماره  4 ; از صفحه 313 تا صفحه 326 .
 
عنوان مقاله: 

نقش به کارگيري تلفن همراه در مراقبت بهداشتي کشور ايران، يک مطالعه مروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: فناوري تلفن همراه، فرصت هاي جديدي را براي سيستم هاي مراقبت بهداشتي کشورها فراهم نموده است. ارتقاء پيامد درمان هاي بهداشتي در گروه هاي مختلف بيماران از جمله منافع به کارگيري اين ابزار مي باشد. اگرچه به کارگيري سلامت همراه در کشور ايران نيز در حال گسترش است شواهدي بر وضعيت و جهت استفاده از اين فناوري در سيستم سلامت وجود ندارد. هدف از اين مطالعه بررسي تحقيقات منتشر شده در زمينه استفاده از سلامت همراه در نظام بهداشتي ايران است.
روش: به منظور انجام يک تحقيق مروري، پايگاه داده
PubMed با کليد واژه «سلامت تلفن همراه» و معادل آن که از «سرعنوان موضوع پزشکي» مورد جستجو قرار گرفت. پايگاه هاي ايراني Iranmedx، Magiran و SID نيز با واژه هاي فارسي و انگليسي سلامت همراه مورد جستجو قرار گرفت. استنادات بازيابي شده از جستجوي، به نرم افزار Endnote ارسال و بر اساس معيارهاي تعيين شده مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفتند.
نتايج: تعداد 26 عنوان مقاله که معيارهاي ورود به مطالعه را داشتند، نمونه پژوهش را تشکيل داد. در اغلب مطالعات پيام کوتاه متني ابزار اصلي مداخله در سلامت همراه بود. نتايج حاکي از تاثير معني دار استفاده از سلامت همراه در بهبود مراقبت از بيماران بود.
نتيجه گيري: سلامت تلفن همراه در ايران به علت ساختار جمعيت و گستردگي جغرافيايي مي تواند در سيستم بهداشتي مورد استفاده قرار گيرد. بر اساس نتايج مطالعه، استفاده از سلامت همراه به خصوص در آموزش بيماران به جهت خود مراقبتي و جلوگيري از گسترش بيماري ها، بسيار موثر خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی