برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1397 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي مشخصه هاي مناظر طبيعي در خيابان هاي شهرهاي اسلامي (بررسي تطبيقي سه خيابان در شهر ملاکا در مالزي و خيابان چهار باغ در شهر اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

علي رغم رشد سريع شهر نشيني و نوسازي، بسياري از ويژگي هاي کالبدي گردشگاه هاي عمومي مورد تغيير واقع شده است. اين کار تاثير منفي بر روي مناظر طبيعي به ويژه در شهرهاي قديمي، تاريخي و اسلامي مالزي و ايران گذاشته است. در اينجا به بررسي تطبيقي سه خيابان در ملاکا مالزي (خيابان توکينگ بسي، خيابان توکينگ ايماس، خيابان توکانگ) و ديگري خيابان چهار باغ عباسي در اصفهان به لحاظ مشابهت هايي در فرم کالبدي، ساختار، نوع فعاليت، عملکرد، کيفيت فضايي و نوع تاثيرات پرداخته شد. براي رسيدن به چهارچوب پژوهش ابتدا به بررسي ويژگي هاي مشخصه هاي مناظر طبيعي خيابان پرداخته مي شود. اهميت اين موضوع بيشتر از آن روست که با مقايسه شناخت عوامل مهم مطلوبيت از ديد استفاده کنندگان دو شهر با فرهنگ هاي متفاوت، مي توان به جهت گيري هاي آتي در طراحي خيابان کمک نمود. پژوهش حاضر بر آن شد تا با استفاده از روش تطبيقي - تحليلي و انجام تحقيقات کتابخانه اي و ميداني به ارزيابي و مقايسه تطبيقي موضوعات مشابه به هم مثل نوع کاربري، فعاليت ها و زمان هاي مورد استفاده، چيدمان و ويژگي هاي کالبدي با يکديگر بپردازد و در آخر به معيار جامع تري در طراحي خيابان از جنبه کاربردي رسيده شد. يافته هاي پژوهش نشان مي دهد خيابان چهارباغ اصفهان در قياس با سه خيابان مالزي، هر دو نمونه شرايط نسبتا برابري دارند که بيانگر وجود ظرفيت هاي بالاي تاريخي و فرهنگي در خيابان چهارباغ است. برهمين اساس با توجه به زيرمعيارها و شاخص هايي که معيارهايي فوق را تبيين مي کنند مي توان انتظار داشت با اقداماتي هم چون کاهش عرض سواره روها به نفع پياده راه وسط خيابان، محدود نمودن و کنترل حرکت سواره، افزايش امنيت خيابان، تقويت فعاليت هاي شبانه، ارائه تسهيلات گردشگري در پيرامون خيابان، بهبود دسترسي انواع مدل هاي حمل و نقل به خيابان و...، سرزندگي و افزايش گردشگرپذيري خيابان و بافت پيرامون آن تحقق يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عابدپور، ا.، و طباییان، س. (1397). ارزیابی مشخصه های مناظر طبیعی در خیابان های شهرهای اسلامی (بررسی تطبیقی سه خیابان در شهر ملاکا در مالزی و خیابان چهار باغ در شهر اصفهان). معماری شناسی, 1(3 ), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354612Vancouver : کپی

عابدپور الهه، طباییان سیده مرضیه. ارزیابی مشخصه های مناظر طبیعی در خیابان های شهرهای اسلامی (بررسی تطبیقی سه خیابان در شهر ملاکا در مالزی و خیابان چهار باغ در شهر اصفهان). معماری شناسی. 1397 [cited 2021October22];1(3 ):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354612IEEE : کپی

عابدپور، ا.، طباییان، س.، 1397. ارزیابی مشخصه های مناظر طبیعی در خیابان های شهرهای اسلامی (بررسی تطبیقی سه خیابان در شهر ملاکا در مالزی و خیابان چهار باغ در شهر اصفهان). معماری شناسی, [online] 1(3 ), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=354612. 

 
بازدید یکساله 168 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی