برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل محتواي برنامه هاي ورزشي سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور
 
چکیده: 

برنامه هاي ورزشي بيش از يک پنجم کل برنامه هاي تلويزيوني جهان را تشکيل مي دهند و پربيننده ترين و مستمرترين برنامه هاي تلويزيوني، توليد و پخش برنامه هاي ورزشي و گزارش مسابقات بزرگ ورزشي هستند. در کشورهاي مختلف دنيا، معمولا رسانه هاي جمعي توسط بخش خصوصي اداره مي شوند اما در جمهوري اسلامي ايران، رسانه هاي جمعي و به ويژه تلويزيون کاملا دولتي بوده و سياست هاي کلي آن توسط حاکميت تعيين مي شود. هدف از اين تحقيق، تحليل محتواي برنامه هاي ورزشي تلويزيون که يک نهاد حکومتي مي باشد، از نظر ميزان توجه و مدت زمان پخش و مقايسه آنها بر اساس مقوله هاي ورزش همگاني، ورزش قهرماني، ورزش حرفه اي، ورزش پايه، ورزش بانوان، ورزش باستاني، آموزش ورزشي، علوم و تحقيقات ورزشي، ورزش فوتبال و برنامه هاي غيرمرتبط (موسيقي، خواندن نامه هاي بينندگان و غيره) بود.
به همين منظور، برنامه هاي ورزشي پنج شبکه تلويزيوني 1، 2، 3، 5 و 6 در طي 4 هفته با استفاده از روش تحليل محتواي کمي و تکنيک مشاهده مستقيم بررسي شد. به منظور تقويت اين تکنيک، برنامه هاي ورزشي توسط
Mp 3 Player ضبط گرديد. مقوله هاي از پيش تعيين شده در 23 برنامه ورزشي مثل ورزش و مردم، ديدار در وقت اضافه، ورزش2، صبح آمد، رخصت، نود، دايره طلايي، ورزش از نگاه 5، ورزش ما و... مشاهده شد و بر اساس مدت زمان پخش با استفاده از نرم افزار SPSS و از طريق محاسبه ميانگين ها و درصدگيري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج حاکي از آن است که به طور کلي برنامه هاي ورزشي سيما در مقوله هاي تعيين شده از نظر ميزان توجه و مدت زمان پخش با يکديگر متناسب نيستند. بنابراين، محقق پيشنهاد مي کند، بازنگري در ميزان پخش انواع برنامه هاي ورزشي و تناسب آنها با يکديگر با اولويت ورزش پايه و ورزش همگاني به عنوان زيرساخت ورزش قهرماني و سلامتي عمومي لازم و ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی