برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1397 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 81 تا صفحه 94 .
 
عنوان مقاله: 

توليد زيستي نانوذرات نقره با استفاده از قارچ Aspergillus flavus و بررسي برخي عوامل موثر بر آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه گیاهپزشکی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: قارچ ها، منابع آنزيمي براي کاتاليز واکنش هاي ويژه اي هستند که به ساخت نانوذرات غيرآلي منجر مي شوند و استفاده از قارچ ها در حال توسعه است. قارچ LinkAspergillus flavus پتانسيل زيادي براي سنتز خارج سلولي نانوذرات نقره دارد و به علت رشد سريعي که اين قارچ در محيط ساده دارد، استفاده از آن در مقايسه با ساير روش ها بسيار ارزان است.
مواد و روش ها: توليد نانوذرات نقره با افزودن نيترات نقره 1 ميلي مولار به عصاره سلولي قارچ A. flavus انجام شد. وجود نانوذرات به طور چشمي و با توجه به تغيير رنگ عصاره و طيف سنجي نور فرابنفش- مرئي تاييد شد. بررسي هاي بيشتر با روش هاي XRD، FTIR و TEM انجام شدند. پايداري نانوذرات بيوسنتز شده و اثر محيط کشت و غلظت نيترات نقره روي توليد نانوذرات نيز بررسي شد.
نتايج: رنگ عصاره سلولي قارچ از بيرنگ به قهوه اي تغيير يافت که توليد خارج سلولي نانوذرات نقره را نشان مي دهد. داده هاي طيف سنجي، وجود پيک در 420 نانومتر را نشان دادند که ويژه نانوذرات نقره است. طيف حاصل از پراش اشعه ايکس نيز ماهيت کريستالي نانوذرات توليدشده را نشان داد. بررسي شکل و اندازه نانوذرات با TEM مشخص کرد نانوذرات نقره توليد شده کروي شکل و پراکنده هستند و ميانگين اندازه آنها 18.2 نانومتر است. نانوذرات نقره حاصل تا 11 ماه پايداري نشان دادند و تجزيه و تحليل FTIR، حضور پروتئين ها را، عامل پايدارکننده اي نشان داد که نانوذرات نقره را احاطه مي کند. محيط سيب زميني دکستروز (PDB) کارايي زيادي در توليد نانوذرات نقره داشت و ميزان بيوسنتز با افزايش غلظت نيترات نقره افزايش يافت.
بحث و نتيجه گيري: نانوذرات حاصل در پژوهش حاضر علاوه بر ماهيت کريستالي، اندازه به نسبت کوچک و يکنواختي زيادي که داشتند به علت پوشش يافتن با پروتئين هاي ترشح شده از قارچ به شدت پايدار بودند. اين ميزان پايداري تاکنون گزارش نشده است و اين امکان وجود دارد که روش يادشده به عنوان روشي زيست سازگار و سبز جايگزين روش هاي فيزيکي و شيميايي معمول شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی