مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

جايگاه تذهيب هاي قرآني در مطالعات هنر اسلامي از ديرباز تا امروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

هنر تذهيب در کنار خوشنويسي و نقاشي ايراني، سه رکن اصلي در چرخه هنر کتاب آرايي ايران در دوران اسلامي به شمار مي آيد، با وجود آنکه ايرانيان از پيشگامان پيدايش، رواج دهندگان و برترين پديدآورندگان آن بوده اند، جايگاه اين هنر در ميان ديگر هنرها و اهميت توسعه و پيشرفت آن کمتر مورد توجه محققين غربي قرار گرفته است. در همين زمينه و با تاملي بر مجموعه کتب، رسالات و مقالات منتشرشده در جهان (در چند دهه اخير) درباره هنر اسلامي و هنر ايراني، درمي يابيم که رويکرد اکثر پژوهشگران هنر اسلامي بيش از همه متوجه خوشنويسي و نقاشي ايراني بوده و مسائلي همچون پيشينه و خاستگاه تذهيب، مکاتب تذهيب و ويژگي هر دوره تاريخي، ساختار و ترکيب بندي، مباني طراحي، تکنيک هاي اجرايي، هنرمندان و سبک کار آنان و نقد تحليلي مستقل درباره اين هنر کمتر به صورت تخصصي و علمي بررسي و تجزيه و تحليل شده و متاسفانه در ايران نيز عموم آثار منتشرشده در زمينه تذهيب، کتب آموزشي بوده اند که فاقد اطلاعات تاريخي و تحليلي دقيق درمورد اين هنر ارزشمند هستند.
از طرفي مساله پيدايش تذهيب همگام با توسعه خوشنويسي و به واسطه تزيين کلام الهي و شکوفايي آن در جغرافياي فرهنگي ايران، را مي بايست از چشم اندازي توصيفي تحليلي و فن شناسانه در حوزه نسخه شناسي و آموزش هنر در ايران مطالعه نمود. روش هاي شناخت پديده اي چون هنر تذهيب، به ويژه قالب ها و مکاتب مختلف آن را بايد تا آنجا که مي شود، موشکافانه نقد و بررسي کرد.
ايران به دليل نقش محوري خود در شکل گيري هنراسلامي، از همان ابتداي قرن بيستم در کانون توجه مورخان، پژوهشگران، مجموعه داران و موزه داران هنراسلامي بوده است، به همين جهت در اين گفتار برآنيم تا اهميت پرداختن به چنين موضوعي را با توجه به آثار منتشرشده محققين غير ايراني (از ديرباز تا امروز) بررسي کنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی