برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل تطبيقي بيمه تعاوني با ساير انواع بيمه از منظر اقتصادي و ارائه يک الگوي ترکيبي سازگار با شريعت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف از اين پژوهش بررسي تطبيقي بيمه هاي تعاوني و بيان مزايا و معايب آن ها در مقايسه با ساير انواع بيمه اعم از بيمه هاي خصوصي و دولتي، بيمه متقابل، بيمه خرد و بيمه تکافلي، براي بيمه گذار و بيمه گر است. در اين راستا ضمن تعريف کاملي از بيمه هاي خرد و متقابل، همچنين بيمه هاي تکافلي و متعارف (خصوصي و دولتي)، مزايا و معايب هر يک نسبت به بيمه تعاوني از ديدگاه شاخصه هاي اقتصادي و اسلامي به طور جداگانه در سرفصلي متمايز و به صورت مفصل بررسي خواهد شد. منظور از شاخص هاي قابل قياس اقتصادي تمام عواملي است که مي تواند نوع مالکيت، عنصر تقابل، قابليت ارائه محصولات خرد، تطابق با شرع و سودرساني شرکت هاي بيمه را به عنوان ملاک هاي اصلي اقتصادي مقايسه، تحت تاثير قرار دهند.
همچنين شاخص اسلامي که در اين مطالعه به آن پرداخته مي شود، مقايسه موسسات بيمه مذکور از منظر عدالت (با دو ملاک توزيع درآمد و فقر) خواهد بود. نتيجه نهايي، فرض ارجحيت بيمه هاي تعاوني را نسبت به ساير موسسات بيمه هم از منظر اقتصادي و هم اسلامي تاييد مي کند.
در نهايت الگويي ترکيبي از تمام بيمه هاي فوق ارائه مي گردد که از دو جنبه فوق- اقتصادي و اسلامي- بتواند کمترين معايب و بيشترين مزايا را در مقايسه با ساير انواع بيمه در خود لحاظ کند. الگويي که همچون بيمه متقابل در آن بيمه گذار و بيمه شونده يکي باشند، مانند بيمه تکافلي سرمايه گذاري هاي اسلامي بر اساس قراردادهاي اسلامي را تضمين کند و ساليانه سود باقيمانده بين اعضا، تقسيم گردد و مانند بيمه خرد، با هدف قرار دادن فقرا، بيمه شوندگان را در گروه هاي کوچک طبقه بندي کرده و در کنار همه اين موارد همچون يک بيمه تعاوني بدون دريافت کارمزد و با کمترين حق بيمه، جبران خسارت اعضا را در اولويت (و نه هدف) فعاليت بيمه قرار دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

توحیدی ‌نیا، ا.، و قنبری ممان، س. (1397). تحلیل تطبیقی بیمه تعاونی با سایر انواع بیمه از منظر اقتصادی و ارائه یک الگوی ترکیبی سازگار با شریعت. مطالعات اقتصاد اسلامی, 10(2 (پیاپی 20) ), 179-221. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=352130Vancouver : کپی

توحیدی ‌نیا ابوالقاسم، قنبری ممان سارا. تحلیل تطبیقی بیمه تعاونی با سایر انواع بیمه از منظر اقتصادی و ارائه یک الگوی ترکیبی سازگار با شریعت. مطالعات اقتصاد اسلامی. 1397 [cited 2021November27];10(2 (پیاپی 20) ):179-221. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=352130IEEE : کپی

توحیدی ‌نیا، ا.، قنبری ممان، س.، 1397. تحلیل تطبیقی بیمه تعاونی با سایر انواع بیمه از منظر اقتصادی و ارائه یک الگوی ترکیبی سازگار با شریعت. مطالعات اقتصاد اسلامی, [online] 10(2 (پیاپی 20) ), pp.179-221. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=352130. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 225 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی