برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1396 , دوره  5 , شماره  1 ; از صفحه 87 تا صفحه 93 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نيازهاي آموزشي قطب هاي آموزشي و تحقيقاتي علوم پزشکي: نقشه راه قطب هاي علمي آموزشي و تحقيقاتي علوم پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه ملی تحقیقات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به تدوين و تصويب نقشه راهبردي قطب هاي علمي در سال 1389، دستيابي به دورنماي اين برنامه، نيازمند توانمندسازي مديران ارشد قطب ها است. اين مطالعه با هدف تدوين بسته آموزشي توانمندسازي قطب هاي علمي علوم پزشکي جهت کمک به استقرار نقشه جامع علمي کشور و برنامه پنجم توسعه انجام شد.
روش و مواد: مطالعه حاضر به صورت کيفي و در چهار مرحله انجام شد. در مرحله اول 30 نفر از مديران قطب هاي علوم پزشکي کشور به صورت هدفمند انتخاب شدند و مصاحبه ساختارنيافته به منظور تعيين توانمندي هاي لازم براي مديريت بهتر قطب هاي علمي در جهت دستيابي به اهداف نقشه راه قطب هاي علمي به عمل آمد و به صورت تحليل محتوا آناليز شد. در مرحله بعد کميته فني متشکل از ذينفعان و خبرگان مرتبط تشکيل و بر اساس نتايج حاصل از مرحله قبل بسته آموزشي تدوين شد و با توجه به سرفصل هاي بسته آموزشي کارگاه دو روزه آموزشي و ارزشيابي قبل و بعد دوره به عمل آمد.
يافته ها: فهرست توانمندي هاي لازم براي مديريت قطب هاي علمي در چهار طبقه فرعي توليت، منابع انساني، منابع مالي و ارائه خدمت تقسيم بندي شدند. اولويت هاي آموزشي استخراج شده از اين فهرست عبارتند از شيوه مديريت در مراکز، مديريت تغيير، برنامه ريزي راهبردي و عملياتي قطب، شيوه استقرار برنامه ها، ترجمان دانش، پاسخگويي اجتماعي، شيوه تامين منابع مالي، فرايند پژوهش، مديريت ايده هاي توليد ثروت و فرايند نوآوري. در ارزشيابي انجام شده به طور ميانگين بيش از 50% به اطلاعات شرکت کنندگان اضافه شده بود.
نتيجه گيري: دوره برگزار شده از حيث ايجاد فرصت براي مرور نيازهاي آموزشي و ايجاد حساسيت در قطب هاي علمي نسبت به توانمندسازي دروني در گام اول موفق بوده است. براي نهادينه سازي آموزش هاي ارائه شده، افزايش حساسيت نسبت به حضور فعال تر قطب ها در جامعه و سياست گذاري، حمايت قويتر شوراي عالي قطب ها و روساي دانشگاه ها، برگزاري تورهاي دوره اي براي ارايه تجربيات موفق قطب ها، انتخاب مشاور براي هر قطب و ارايه آموزش ها و مشاوره ها در طول زمان، داشتن برنامه توانمندسازي و روزآمدسازي قطب ها از مهمترين گام ها مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی