برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1397 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 18 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر والرين بر کيفيت خواب بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات سالمندی، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: حدود نيمي از بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس از اختلال خواب رنج مي برند. اختلال خواب با مرگ و مير و بروز علايم درد، خستگي و افسردگي اين بيماران ارتباط دارد. مطالعه حاضر با تعيين اثر گياه والرين بر کيفيت خواب بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر يک کارآزمايي باليني تصادفي شده دو سو کور مي باشد که در زمستان سال 1395 بر روي بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس مراجعه کننده به بيمارستان توانبخشي رفيده شهر تهران در دو گروه 23 نفري مداخله و کنترل انجام شده است. ابزار گردآوري داده ها مشتمل بر دو پرسشنامه جمعيت شناختي و کيفيت خواب پيتزبرگ بود. به گروه مداخله گياه نيمه خرد شده والرين در پوششي شبيه چاي کيسه اي داده شد تا به مدت 21 شب (30 تا 90 دقيقه قبل از خواب) آن را مصرف کنند. در گروه کنترل نيز دارونما متشکل از آرد تفت داده شده و شکر قرمز با همان شکل و بسته بندي تحويل داده شد. نمره کيفيت خواب دو گروه قبل و بعد از مصرف والرين ثبت گرديد. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از تي زوجي و تي مستقل به وسيله نرم افزار SPSS 18 صورت گرفت.
يافته ها: دو گروه از نظر تمامي متغيرهاي جمعيت شناختي (بجز جنسيت) با هم همسان بودند. نتايج تحليل کوواريانس نشان داد که گياه والرين روي تمامي ابعاد کيفيت خواب (بجز کيفيت ذهني خواب و مصرف داروهاي خواب آور) معني دار بود (P=0.0001) و توانسته بود به ترتيب کيفيت کلي خواب را %24.6 و کيفيت ابعاد خواب را بين %9.3 تا %13.9 بهبود ببخشد. اجراي مداخله فوق در گروه مداخله با (P=0.017) معنادار گزارش گرديد اما در گروه شاهد مداخله معنا دار نبود (P=0.775) و ميانگين نمره کيفيت خواب کل گروه هاي مداخله و شاهد در پيش آزمون (P=0.116) با هم تفاوت معني داري نداشت اما در پس آزمون تفاوت معني داري داشتند (P=0.001).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل از مطالعه فوق، گياه والرين توانسته است بر 5 بعد از 7 بعد کيفيت خواب موثر واقع گردد لذا مي توان در استفاده از آن به عنوان يک درمان مکمل در بيماران داراي اختلالات خواب انديشيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی