برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1396 , دوره  7 , شماره  4 ; از صفحه 307 تا صفحه 318 .
 
عنوان مقاله: 

طراحي و ارزيابي ارگونوميکي دستگاه متصل کننده ست سرم به محلول سرم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه:پرستاري از جمله مشاغلي است که در آن شاغلين به علت بارکاري فيزيکي و استرس شغلي بالا در معرض ريسک خستگي و اختلالات اسکلتي و عضلاني قرار دارند. متصل کردن ست سرم به محلول هاي سرمي يکي از وظايف تکراري پرستاران در هر شيفت کاري مي باشد که مي تواند باعث ايجاد درد و ناراحتي در دست شود. هدف از انجام پژوهش طراحي و ارزيابي ارگونوميکي دستگاه متصل کننده ست سرم به محلول سرم در شغل پرستاري مي باشد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع تجربي و مداخله اي بوده که بر روي 12 نفر از پرستاران (6 زن و 6 مرد) در سه فاز انجام شد. فاز اول بررسي وضعيت متصل کردن دستي ست سرم، فاز دوم طراحي و ساخت دستگاه متصل کننده ست سرم و فاز سوم ارزيابي ارگونوميکي دستگاه ساخته شده بود. در فاز اول و سوم ميزان کوشش درک شده توسط پرستاران با مقياس ده گزينه اي بورگ و سطح فعاليت انقباضي عضلات دست با روش الکتروميوگرافي در هنگام متصل کردن ست سرم مورد ارزيابي قرار گرفت. اطلاعات حاصل از فاز اول (متصل کردن دستي) با اطلاعات فاز سوم (متصل کردن مکانيکي) توسط آزمون هاي آماري مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين کوشش درک شده توسط پرستاران در حالت متصل کردن دستي ست سرم 1.2±5 (از 10) و در حالت متصل کردن مکانيکي 0.49±2.3 به دست آمد. بين ميزان فعاليت انقباضي 5 عضله از 6 عضله مورد بررسي (باز کننده انگشتان، دو سر بازو، سه سر بازو، دلتوييد و خم کننده راديال مچ) در دو حالت اتصال دستي و مکانيکي تفاوت هاي معني داري با 0.05>P-value وجود داشت.
نتيجه گيري: استفاده از دستگاه متصل کننده ست سرم با کاهش کوشش درک شده و کاهش سطح فعاليت انقباضي عضلات در ناحيه دست و مچ دست همراه بود. اين دستگاه مي تواند به عنوان يک ابزار ارگونوميک کار پرستاران، براي راحت سازي وظيفه متصل کردن ست سرم به محلول مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی