برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر کوئرستين و نانوکريستال آن بر اختلالات رفتاري ناشي از تزريق کتامين در مدل حيواني اسکيزوفرني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: اسکيزوفرني بيماري رواني ناتوان کننده مزمن است که يکي از عوامل ايجادکننده آن کم کاري گيرنده ان متيل دي آسپارتات است. کوئرستين فلاونوييدي داراي چندين خاصيت فيزيولوژيکي ازقبيل خاصيت آنتي اکسيداني است که در ميوه ها و سبزيجات موجود مي باشد. اين مطالعه با هدف بررسي اثر حمايت نوروني کوئرستين و نانوکريستال آن بر اختلالات رفتاري ناشي از تزريق کتامين در مدل حيواني اسکيزوفرني انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه، 49 سر موش سوري نر به گروه کنترل، شم و بيمار که کتامين با دوز 10 ميلي گرم بر کيلوگرم وزن بدن به مدت ده روز دريافت کردند و چهار گروه بيمار ديگر که کوئرستين و نانوکريستال کوئرستين را در دو دوز 10و 25 ميلي گرم بر کيلوگرم وزن بدن به صورت گاواژ دريافت کردند، تقسيم شدند.نانوکريستال کوئرستين به روش رسوب گذاري تبخيري نانوسوسپانسيون تهيه شد. تست رفتاري زمينه باز در پنجمين و پانزدهمين روز گاواژ کوئرستين و نانوکريستال کوئرستين ارزيابي شد.
نتايج: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که تزريق کتامين به طور معني دار باعث اختلالات رفتاري در مقايسه با گروه کنترل مي شود و درمان با کوئرستين و نانوکريستال کوئرستين باعث بهترشدن اختلالات رفتاري مي شود.
نتيجه گيري: درمان با کوئرستين و نانوکريستال کوئرستين مي تواند باعث حمايت از نورون هاي مغزي در برابر اثرات مضر کتامين شود و درنتيجه باعث کاهش اختلالات رفتاري مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی