برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1397 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 59 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

رگ زايي، مروري بر مکانيسم مولکولي (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: رگ زايي به تشکيل عروق خوني جديد از عروق موجود اطلاق مي شود. رگ زايي يک رويداد مهم در انواع فرآيندهاي فيزيولوژيکي مانند رشد جنين، چرخه ماهيانه، توليد مثل و ترميم زخم است. هم چنين در تعدادي از فرآيندهاي پاتولوژيکي مانند تومور، بيماري چشم، رتينوپاتي، نفروپاتي ديابتي و چاقي داراي نقش مرکزي است. رگ زايي توسط ترکيبي از عوامل رشد و محرک هاي رگ زايي هدايت و توسط گروهي به همان اندازه متنوع از مهارکننده هاي رگ زايي، تعديل مي شود.
مواد و روش ها: به دليل اهميت فرآيند رگ زايي در ايجاد بيماري هاي وابسته به آن، در اين مقاله مروري به بررسي ابعاد مختلف فرآيند رگ زايي و مکانيسم ها و عوامل مربوط به آن و هم چنين مطالعه هاي پيرامون آن ها که بالغ بر 50 مقاله مي باشد، پرداخته شده است. براي جستجوي مقاله ها از پايگاه هاي خارجي و داخلي مورد اطمينان نظير
NCBI و SID استفاده شد.
يافته ها: بر اساس کارهاي اخير از چندين آزمايشگاه، واضح است که فرآيندهاي رگ زايي و بيماري هاي مرتبط با ايجاد رگ، نه تنها نتيجه توليد نامحدود فرم هاي طبيعي و غير طبيعي از واسطه هاي محرک رگ زايي است بلکه نتيجه کمبود نسبي مولکول هاي مهارکننده رگ زايي نيز مي باشد. به طور کلي، اين فرآيند تحت تاثير عوامل مختلف بوده و دربرگيرنده يک سري رخدادهاي سلولي از قبيل مهاجرت، تکثير و تمايز سلول هاي اندوتليال و در نهايت تشکيل عروق، بلوغ و بازسازي نهايي آن ها است.
نتيجه گيري: فاکتور کليدي و موثر در تکثير و مهاجرت سلول هاي اندوتليال که اساس تشکيل هر رگ جديدي مي باشد، فاکتور رشد اندوتليوم عروقي است. رگ زايي درماني شامل مهار رگ زايي غير طبيعي در مواردي مثل تومورها و تحريک رگ زايي در بيماري هاي ايسکمي مثل ايسکميک قلبي و يا بيماري هاي عروق محيطي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 298
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی