برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1397 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 28 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

فراواني سرطان هاي پوست در شهرستان کاشان طي سال هاي 1396-1388

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* استان مازندران، شهرستان ساری، بزرگراه حضرت ولی عصر (عج)، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گروه بهداشت محیط
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان ها در تمام دنيا بوده و در نقاط مختلف کشور ما ازلحاظ فراواني در رتبه اول يا دوم قرار دارد. با توجه به فقدان اطلاعات جامع از اين نوع سرطان در شهرستان کاشان، اين مطالعه با هدف تعيين فراواني انواع سرطان پوست در اين شهرستان انجام شد.
روش اجرا: مطالعه بر اساس بررسي داده هاي موجود
(data study) صورت گرفت. همه ي موارد ثبت شده سرطان طي سال هاي 1388 تا 1396 در آزمايشگاه آسيب شناسي دانشگاه علوم پزشکي کاشان که در مرکز ثبت سرطان بايگاني شده بود مطالعه شد، داده هاي مربوط به شاخص فرابنفش خورشيد از سايت هاي معتبر هواشناسي در بازه زماني فوق استخراج شد. داده ها به وسيله آمار توصيفي و استنباطي (آزمون هاي مربع کاي وMANOVA ) با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16، مورد تحليل و بررسي قرار گرفت.
يافته ها: مجموع سرطان هاي پوست در کاشان
%26.42 کل سرطان ها را طي سال هاي 1388 تا 1396 شامل مي شد. 79% از سرطان هاي پوست، به نوع بازوسلولر اختصاص يافته است. اين مقادير در انواع اسپينوسلولر و ملانوم بدخيم به ترتيب 16% و 3% بوده است. ميانگين سني افراد مبتلا به سرطان هاي پوست در اين شهرستان 48 سال است. مردان شيوع بالاتري از سرطان هاي پوست از نوع بازوسلولر را نسبت به زنان از خود نشان دادند. بررسي داده هاي طولاني مدت شاخص UV در اين شهرستان نشان مي دهد در هشت ماه از سال اين شاخص بالاتر از 6 (با اثرات زياد تا خطرناک) بوده است.
نتيجه گيري: سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان ها در شهرستان کاشان به خصوص در مردان است و بايد آموزش هاي مورد نياز جهت کاهش خطرات و پيشگيري به افراد ساکن اين شهرستان داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی