1 SID.ir | اثر مايکتومي عضله مايل تحتاني با جا به جايي قدامي آن بر پرکاري عضله مايل تحتاني و DVD
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مايکتومي عضله مايل تحتاني با جا به جايي قدامي آن بر پرکاري عضله مايل تحتاني و DVD

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات چشم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: مقايسه اثر دو روش مايکتومي عضله مايل تحتاني (MX) و جابه جايي قدامي آن (AT) براي تصحيح پرکاري عضله مايل تحتاني (IOOA).
روش پژوهش: از سال 1389 تا 1394، بيماران با IOOA که به يکي از روش هاي MX و يا AT عضله مايل تحتاني تحت جراحي قرار گرفته بودند، وارد مطالعه شدند. نتيجه اصلي، عملکرد عضله مايل تحتاني بر مبناي درجه بندي (-4 تا +4) بود که قبل و بعد از جراحي با هم مقايسه گرديد و انحراف افقي، عمودي،DVD و AV Pattern بين دو گروه جراحي به عنوان نتيجه هاي ثانويه در نظر گرفته شد.
يافته ها: در کل، 99 چشم از 56 بيمار با ميانگين سني 5.9±5.6 سال بررسي شدند (47 چشم درگروه MX و 52 چشم در گروه (AT. از نظر بهترين حدت بينايي، تنبلي چشم و ميانگين معادل کروي قبل از عمل، تفاوتي بين دو گروه وجود نداشت. هر دو روش جراحي اثر مشابهي روي کاهش عملکرد IOOA داشتند و بين دو گروه تفاوت آماري معناداري از نظر نتيجه رضايت بخش عمل وجود نداشت (67.3درصد و 61.7 درصد به ترتيب در گروه هاي AT وMX ، (p=0.56 اگرچه DVD در گروه AT بيش تر بود اما پس از تحليل آماري با در نظر گرفتن اختلاف اوليه در DVD، اختلاف معناداري آماري بين دو گروه وجود نداشت. هيپرتروپي قبل از عمل در گروه MX بين 6 تا 14 پريسم ديوپتر و در گروه AT بين 6 تا 18 پريسم ديوپتر بود که پس از جراحي در هيچ گروهي انحراف عمودي بيش از 5 پريسم ديوپتر ملاحظه نشد.
نتيجه گيري: هر دو روش MX و AT در کاهش IOOA تاثير مشابهي دارند DVD و هيپرتروپي نيز با هر دو روش به صورت مشابهي اصلاح مي شوند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 61
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی