برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازتاب اخلاق حرفه اي در کتب درسي رشته پرستاري در دوره کارشناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، تبریز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مفهوم اخلاق حرفه اي يکي از مهم ترين مباحثي است که در سال هاي اخير به شدت مورد توجه قرار گرفته است. از طرفي هم اهميت اين مفهوم در حوزه پرستاري اهميتي فوق العاده است و دانشگاه ها و مراکز آموزشي بايد بيشتر به اين مفهوم توجه کنند. لذا بر اين اساس، اين پژوهش با هدف ميزان توجه به اخلاق حرفه اي در کتب تخصصي رشته پرستاري در دوره کارشناسي صورت گرفته است.
روش کار: روش پژوهش حاضر توصيفي از نوع تحليل محتوا مي باشد و بر اساس هدف نيز از نوع کاربردي است. در پژوهش حاضر با توجه به ماهيت موضوع از يکي از فنون تحليل محتوا يعني تحليل مقوله اي استفاده شده است. جامعه آماري اين پژوهش شامل شش کتاب تخصصي رشته کارشناسي پرستاري است که در طي دوره کارشناسي توسط استادان براي دروس مختلف به دانشجويان معرفي شده است. جهت جمع آوري اطلاعات از چک ليست محقق- ساخته استفاده گرديد. اين چک ليست داراي 8 مولفه اصلي و 32 مولفه فرعي بود. جهت اطمينان از پايا بودن ابزار، ضريب پايايي مصححان محاسبه گرديد که ميزان آن 0.85 به دست آمد. در اين تحقيق، واحد تجزيه وتحليل، جمله بود.
يافته ها: با توجه به بررسي هاي صورت گرفته بر روي شش کتاب تخصصي اين رشته و بررسي جملات هر يک از اين کتاب ها، نتايج اين تحقيق حاکي از اين است که در محتواي اين کتاب ها مفهوم اخلاق حرفه اي و مولفه هاي آن در سطح مطلوبي انعکاس پيدا نکرده است.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين پژوهش مي توان نتيجه گرفت که علي رغم توسعه گستره مفهومي مباحث مربوط به اخلاق حرفه اي در غالب رشته هاي تحصيلي، اما در عمل، کتب تخصصي رشته پرستاري توجه چنداني به اين مفهوم نداشته اند و به صورت سطحي و گذرا به آن پرداخته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid column name 'pid'. Invalid column name 'ref'. Invalid column name 'pid'. Invalid column name 'ref'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسدیان، س.، و یاری قلی، ب.، و رحیم زاده، و. (1397). بازتاب اخلاق حرفه ای در کتب درسی رشته پرستاری در دوره کارشناسی. راهبردهای آموزش (راهبردهای آموزش در علوم پزشکی), 11(1 ), 16-21. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347104Vancouver : کپی

اسدیان سیروس، یاری قلی بهبود، رحیم زاده وحیده. بازتاب اخلاق حرفه ای در کتب درسی رشته پرستاری در دوره کارشناسی. راهبردهای آموزش (راهبردهای آموزش در علوم پزشکی). 1397 [cited 2021September18];11(1 ):16-21. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347104IEEE : کپی

اسدیان، س.، یاری قلی، ب.، رحیم زاده، و.، 1397. بازتاب اخلاق حرفه ای در کتب درسی رشته پرستاری در دوره کارشناسی. راهبردهای آموزش (راهبردهای آموزش در علوم پزشکی), [online] 11(1 ), pp.16-21. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347104. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی