برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1396 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 335 تا صفحه 345 .
 
عنوان مقاله: 

مروري گذرا بر مزايا و معايب توالت چمپاتمه اي و فرنگي بر تخليه مدفوع از ديدگاه طب سنتي و طب نوين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: پاکسازي بدن از فضولات يکي از اصول ششگانه حفظ الصحه است. اختلال در دفع طبيعي مدفوع، باعث بيماري هاي متعدد مي شود. در طب سنتي ايران، از يبوست به عنوان ام الامراض ياد شده است که علاوه بر سيستم گوارشي، بتدريج کل بدن را تحت تاثير قرار مي دهد. بنابراين استفاده از توالت هايي با طراحي مناسب جهت کمک به دفع مناسب، اهميت زيادي دارد هدف مطالعه حاضر بررسي مزايا و معايب دو نوع توالت رايج چمپاتمه اي و فرنگي مي باشد.
مواد و روش ها: تحقيق به روش مروري انجام گرفت. پايگاه هاي
Google scholar، springer، Sciencedirect، PubMed، با استفاده از واژه هاي کليدي مرتبط جستجو شدند و مقالات مرتبط در حوزه طب سنتي نيز استخراج و مورد مطالعه قرار گرفتند.
يافته ها و نتيجه گيري: توالت چمپاتمه اي و فرنگي دو نوع از رايج ترين نوع توالت ها هستند. بنظر مي رسد توالت چمپاتمه اي در افراد سالم از لحاظ بهداشتي و سلامت سيستم گوارشي، بيومکانيکي و تخليه سريع، راحت و کامل مدفوع، مناسب ترين انتخاب است. استفاده از توالت فرنگي در دراز مدت احتمالا عوارض زيادي بر سلامت سيستم گوارشي و متعاقبا کل بدن دارد، اما در مواردي که به دلايلي نتوان از توالت چماتمه اي استفاده نمود، توالت فرنگي جايگزين مناسبي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یعقوبی، ز.، و صراف زاده، ج.، و انصاری پور، م.، و ناصری، م.، و هدایتی، ر. (1396). مروری گذرا بر مزایا و معایب توالت چمپاتمه ای و فرنگی بر تخلیه مدفوع از دیدگاه طب سنتی و طب نوین. طب سنتی اسلام و ایران, 8(3 ), 335-345. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347043Vancouver : کپی

یعقوبی زهرا، صراف زاده جواد، انصاری پور محمد، ناصری محسن، هدایتی رزیتا. مروری گذرا بر مزایا و معایب توالت چمپاتمه ای و فرنگی بر تخلیه مدفوع از دیدگاه طب سنتی و طب نوین. طب سنتی اسلام و ایران. 1396 [cited 2021May17];8(3 ):335-345. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347043IEEE : کپی

یعقوبی، ز.، صراف زاده، ج.، انصاری پور، م.، ناصری، م.، هدایتی، ر.، 1396. مروری گذرا بر مزایا و معایب توالت چمپاتمه ای و فرنگی بر تخلیه مدفوع از دیدگاه طب سنتی و طب نوین. طب سنتی اسلام و ایران, [online] 8(3 ), pp.335-345. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=347043. 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی