برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و تعيين عوامل اصلي در ميزان اثرات زيست محيطي محصول سبز با استفاده از رويکرد مدل سازي ساختاري تفسيري (مطالعه موردي: صنعت لوازم بهداشتي استان قزوين)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین
 
چکیده: 

زمينه و هدف: امروزه مديران صنايع توليدي براي اين که بتوانند ميزان اثرات زيست محيطي محصولات خود را بهتر کنترل نمايند تا محصول سبز را با صرف زمان و هزينه کم تر توليد کنند، نياز به شناسايي عوامل موثر و اصلي مراحل چرخه عمر محصول سبز دارند. به همين منظور، هدف اول اين تحقيق اين است که ابتدا عوامل موثر در ارزيابي اثرات زيست محيطي محصولات بهداشتي در استان قزوين شناسايي شوند. در ادامه با استفاده از مدل سازي ساختاري تفسيري (ISM) آن عوامل موثر اولويت بندي گردند.
روش بررسي: اين روش، روشي کيفي است که هدف آن شناسايي و اولويت بندي عوامل اصلي اثرات زيست محيطي محصول است.
يافته ها: نتايج حاصل از سطح بندي و بررسي عوامل موثر بر اثرات زيست محيطي ناشي از توليد محصول سبز نشان داد که معيار شستشو يک معيار خودمختار است که وابستگي و قدرت نفوذ ناچيزي دارد. چهار معيار مربوط به مرحله ساخت و توليد محصول در گروه معيارهاي وابسته قرار گرفتند که قدرت نفوذ ضعيف، اما وابستگي قوي با سيستم دارند. هم چنين، نتايج نشان داد که در ارزيابي اثرات زيست محيطي محصول سبز هيچ معياري در گروه معيارهاي پيوندي قرار نگرفت. افزون بر اين، نتايج نشان داد که معيار مواد شيميايي، صابون، بازيافت مواد سمي، دفع مواد غيرسمي و هم چنين معيار بسته بندي جزو معيارهاي اصلي به شمار مي روند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده توصيه مي شود که مديران صنايع توليدي محصولات بهداشتي استان قزوين به منظور کاهش اثرات زيست محيطي محصولات، پنج معيار اصلي فوق را مدنظر قرار دهند و با دقت و مطالعه بيش تر در انتخاب مواد اوليه و نيز بازيافت و دفع مواد زايد و هم چنين نوع مواد و شکل بسته بندي از ورود محصولات بهداشتي ناسازگار با محيط زيست به بازار جلوگيري نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فضلی، ص.، و پرهیزکاری، ر. (1396). شناسایی و تعیین عوامل اصلی در میزان اثرات زیست محیطی محصول سبز با استفاده از رویکرد مدل سازی ساختاری تفسیری (مطالعه موردی: صنعت لوازم بهداشتی استان قزوین). علوم و تکنولوژی محیط زیست, 19(4 (مسلسل 75) ), 95-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=346541Vancouver : کپی

فضلی صفر، پرهیزکاری رویا. شناسایی و تعیین عوامل اصلی در میزان اثرات زیست محیطی محصول سبز با استفاده از رویکرد مدل سازی ساختاری تفسیری (مطالعه موردی: صنعت لوازم بهداشتی استان قزوین). علوم و تکنولوژی محیط زیست. 1396 [cited 2021July24];19(4 (مسلسل 75) ):95-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=346541IEEE : کپی

فضلی، ص.، پرهیزکاری، ر.، 1396. شناسایی و تعیین عوامل اصلی در میزان اثرات زیست محیطی محصول سبز با استفاده از رویکرد مدل سازی ساختاری تفسیری (مطالعه موردی: صنعت لوازم بهداشتی استان قزوین). علوم و تکنولوژی محیط زیست, [online] 19(4 (مسلسل 75) ), pp.95-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=346541. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی