برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر تيمولول و دورزولاميد زيرزباني بر فشار چشم و ضربان قلب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيشتر بيماران مبتلا به گلوکوم، سالمندان هستند و به علت ضعف بينايي، خشکي چشم، لرزش دست و زندگي در تنهايي در استفاده از داروهاي موضعي چشم مشکلاتي دارند. روش زيرزباني اگر چه آسانتر و عملي تر است ولي کارآيي آن بايد ارزيابي شود. در اين مطالعه، ميزان تاثير تيمولول و دورازولاميد زير زباني بر فشار چشم و ضربان قلب در مراجعه کنندگان به بيمارستان قائم (عج) بررسي گرديد.
مواد و روشها: تحقيق با روش کارآزمايي باليني (clinical trial) به صورت تصادفي، دوسوکور و با شاهد بر روي 120 نفر با فشار چشمي در محدوده 10 تا 21 ميلي متر جيوه صورت پذيرفت. پس از گرفتن شرح حال و انجام معاينه کامل چشمي چنانچه فرد مناسب بود، يک قطره تيمولول 0.5 درصد يا دورازولاميد 2 درصد و يا نرمال سالين زيرزباني دريافت مي کرد. فشار چشم و تعداد ضربان قلب، قبل از چکاندن قطره، يک ساعت و دو ساعت بعد از آن اندازه گيري و با آزمون هاي غير پارامتري مورد قضاوت آماري قرار گرفتند.
يافته: تيمولول زيرزباني فشار داخل چشم را 2 ساعت بعد از مصرف به ميزان 3.27± 2.07 ميلي متر جيوه کاهش داد که معادل 21.34 درصد فشار اوليه بود (P<0.001). اين کاهش فشار در گروه دورزولاميد و نرمال سالين مشاهده نگرديد و در گروه تيمولول ضربان قلب نيز به ميزان 9.1 و يا 11.6 درصد تقليل يافت (P<0.001) ولي در دو گروه ديگر تغيير معني داري ملاحظه نشد.
نتيجه گيري: مصرف زيرزباني تيمولول، فشار داخل چشم را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهد. اين روش ممکن است جايگزين در درمان بيماري گلوکوم باشد ولي نياز به بررسي و تحقيق بيشتري دارد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

صداقت، م.، و مرتضوی فرد، م.، و اسماعیلی، ح. (1379). بررسی اثر تیمولول و دورزولامید زیرزبانی بر فشار چشم و ضربان قلب. بینا, 5(3 (پی در پی 19)), 252-256. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34635Vancouver : کپی

صداقت محمدرضا، مرتضوی فرد مرتضی، اسماعیلی حبیب اله. بررسی اثر تیمولول و دورزولامید زیرزبانی بر فشار چشم و ضربان قلب. بینا. 1379 [cited 2021April23];5(3 (پی در پی 19)):252-256. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34635IEEE : کپی

صداقت، م.، مرتضوی فرد، م.، اسماعیلی، ح.، 1379. بررسی اثر تیمولول و دورزولامید زیرزبانی بر فشار چشم و ضربان قلب. بینا, [online] 5(3 (پی در پی 19)), pp.252-256. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34635. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی