برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط جداشدگي شبكيه با دژنراسيون هاي محيط شبكيه در چشم دوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به ميزان بالاي بروز جداشدگي شبکيه (RD) در چشم دوم مبتلايان به اين بيماري و ناتواني بينایي در موارد دو طرفه، جهت تعيين رابطه بين ضايعات محيطي شبکيه در چشم دوم افراد مبتلا به RD و افراد عادي، اين تحقيق بر روي مراجعه کنندگان به بيمارستان فارابي تهران سال 1377-78 انجام گرفت.
مواد و روشها: پژوهش حاضر با روش موردي - شاهدي (case-control study) بر روي 200 چشم 100) چشم مورد و 100 چشم شاهد( صورت پذيرفت. گروه مورد، چشم دوم بيماراني بود که در چشم اول پارگي ثابت گرديده و جداشدگي شبکيه داشتند. گروه شاهد بر حسب دهه سني، جنس، ميوپي، جداشدگي خلفي زجاجيه، آفاکي و سابقه خانوادگي با گروه مورد مشابه سازي شده بود. معاينه ها به صورت فوندوسکوپي غيرمستقيم با indentation و همچنين معاينه با لنز سه آينه گلدمن به عمل آمد. يافته ها در دو گروه بيماران با Phakic RD و بيماران با aphakic RD گزارش شد و نتايج حاصل در دو گروه بر حسب انديکاسيون با آزمون دقيق فيشر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: گروهها با هم مشابه بودند و lattice degeneration (LD) در گروه مورد بيشتر از گروه شاهد بود (P<0.01). هم چنين در گروه با phakic RD اين تفاوت مشاهده گرديد (P<0.005). مشخصات مورفولوژيک LD بين گروهها تفاوت بارزي نداشت. وجود LD در ربع فوقاني خارجي در گروه بيماران با phakic RD بيش از گروه شاهد بود (P<0.04).
نتيجه گيري: ضايعات LD در چشم دوم بيماران مبتلا به  phakic RD بيش از افراد معمولي است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فقیهی، ه.، و دانشگر، ف.، و لاشییی، ع. (1379). ارتباط جداشدگی شبکیه با دژنراسیون های محیط شبکیه در چشم دوم. بینا, 5(3 (پی در پی 19)), 226-231. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34626Vancouver : کپی

فقیهی هوشنگ، دانشگر فرید، لاشییی علیرضا. ارتباط جداشدگی شبکیه با دژنراسیون های محیط شبکیه در چشم دوم. بینا. 1379 [cited 2021November29];5(3 (پی در پی 19)):226-231. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34626IEEE : کپی

فقیهی، ه.، دانشگر، ف.، لاشییی، ع.، 1379. ارتباط جداشدگی شبکیه با دژنراسیون های محیط شبکیه در چشم دوم. بینا, [online] 5(3 (پی در پی 19)), pp.226-231. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34626. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی