برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1396 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 5 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

رابطه ي خودكنترلي و جهت گيري مذهبي با نگرش به روابط قبل از ازدواج در دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد رباط كريم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان شناسی و علوم تربیتی، دانشکده‌ی علوم انسانی، دانشگاه خاتم، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: امروزه ارتباط قبل از ازدواج يكي از موضوعات مهم جامعه محسوب مي شود كه مي تواند سلامت جوانان را متاثر سازد. از طرفي نقش مذهب و خودكنترلي نيز در بررسي مشكلات بهداشت رواني داراي اهميت ويژه يي است. به همين دليل پژوهش حاضر با هدف تعيين ارتباط خودكنترلي و جهت گيري مذهبي با نگرش به روابط قبل از ازدواج انجام شده است.
روش كار: در اين پژوهش كه به روش همبستگي صورت گرفته، 357 نفر از دانشجويان، به صورت نمونه گيري طبقه يي انتخاب شدند و پرسش نامه ي خودكنترلي تانجي، پرسش نامه ي جهت گيري مذهبي آلپورت و پرسش نامه ي نگرش به روابط قبل از ازدواج با جنس مخالف را تكميل كردند. داده ها نيز از طريق آزمون همبستگي پيرسون و رگرسيون چندگانه تحليل شد. در اين پژوهش همه ي موارد اخلاقي رعايت شده است. علاوه براين، نويسندگان مقاله هيچ گونه تضاد منافعي گزارش نكرده اند.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد كه بين خودكنترلي و جهت گيري مذهبي دروني (r= 0.148)، خودكنترلي و جهت گيري مذهبي بيروني (r= -0.153)، خودكنترلي و نگرش به رابطه ي قبل از ازدواج (r= -0.107)، جهت گيري مذهبي دروني و نگرش به رابطه ي قبل از ازدواج (r= -0.174) و همچنين جهت گيري مذهبي بيروني و نگرش به رابطه ي قبل از ازدواج (r= 0.197) در دانشجويان رابطه ي معناداري وجود دارد.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج به دست آمده، جهت گيري مذهبي و خودكنترلي از عوامل تاثيرگذار بر نگرش افراد به روابط قبل از ازدواج با جنس مخالف است. با بررسي جهت گيري مذهبي و خودكنترلي مي توان اين نگرش افراد را پيش بيني كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

برزگرخضری، ر.، و خدابخشی کولایی، آ. (1396). رابطه ی خودکنترلی و جهت گیری مذهبی با نگرش به روابط قبل از ازدواج در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رباط کریم. پژوهش در دین و سلامت, 3(4 ), 5-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345354Vancouver : کپی

برزگرخضری رسول، خدابخشی کولایی آناهیتا. رابطه ی خودکنترلی و جهت گیری مذهبی با نگرش به روابط قبل از ازدواج در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رباط کریم. پژوهش در دین و سلامت. 1396 [cited 2021July24];3(4 ):5-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345354IEEE : کپی

برزگرخضری، ر.، خدابخشی کولایی، آ.، 1396. رابطه ی خودکنترلی و جهت گیری مذهبی با نگرش به روابط قبل از ازدواج در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رباط کریم. پژوهش در دین و سلامت, [online] 3(4 ), pp.5-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345354. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی