برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1396 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 55 تا صفحه 59 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آمادگي و عملکرد يک بيمارستان نظامي در برابر حادثه ي زمين لرزه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، اداره بهداشت، امداد و درمان نزاجا، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: حوادث غيرمترقبه ازجمله بحران هايي است که با توجه به موقعيت جغرافيايي و تجارب قبلي بعنوان يک تهديد جدي براي کشور ايران محسوب شده و مي تواند سلامت شمار زيادي از انسان ها را به مخاطره بياندازد. بيمارستان ها از جمله مراکزي هستند که در صورت وقوع حوادث بايستي با حداکثر کارايي و اثربخشي به انجام مأموريت بپردازند. اين مطالعه با هدف سنجش آمادگي و عملکرد يک بيمارستان نظامي در حادثه ي زلزله ي استان کرمانشاه انجام شد.
مواد و روشها: اين مطالعه ي توصيفي در فاصله ي کوتاهي بعد از وقوع زلزله با استفاده از چک ليست ارزيابي مديريت بحران بيمارستان انجام شد. اطلاعات در نه حوزه طبقه بندي شده و با نسخه ي 17 نرم افزار SPSS تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: براساس نتايج ميزان آمادگي بيمارستان مورد مطالعه 46.8% ارزيابي شد. بيشترين آمادگي مربوط به حوزه ي ايمني و امنيت با 70.7% و کمترين آمادگي مربوط به ارتباطات و تعاملات با 25% آمادگي بود.
بحث: نقاط قوت و ضعف بيمارستان با مأموريت و ساختار سازماني بيمارستان نظامي در ارتباط مي باشد. همچنين با تمرکز بر تقويت عملکرد بخش هاي ترياژ، اورژانس و بهبود مديريت بحران، مي توان ميزان آمادگي بيمارستان را افزايش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

منصوری، ح.، و موسوی، س. (1396). بررسی آمادگی و عملکرد یک بیمارستان نظامی در برابر حادثه ی زمین لرزه. پرستار و پزشک در رزم, 5(17 ), 55-59. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345202Vancouver : کپی

منصوری حسین، موسوی سعیده سادات. بررسی آمادگی و عملکرد یک بیمارستان نظامی در برابر حادثه ی زمین لرزه. پرستار و پزشک در رزم. 1396 [cited 2021August03];5(17 ):55-59. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345202IEEE : کپی

منصوری، ح.، موسوی، س.، 1396. بررسی آمادگی و عملکرد یک بیمارستان نظامی در برابر حادثه ی زمین لرزه. پرستار و پزشک در رزم, [online] 5(17 ), pp.55-59. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345202. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی