برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1396 , دوره  19 , شماره  5 ; از صفحه 451 تا صفحه 459 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير رهبري اخلاقي و سبک هاي رهبري بر تعهد سازماني: مطالعه موردي در يک سازمان بهداشت و درمان نظامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: رهبري اخلاقي به عنوان يکي از رويکردهاي نوين رهبري دربرگيرنده روش هاي مديريت و رهبري است که در آن حقوق و شان کارکنان به عنوان انسان مورد ارزش و احترام قرار مي گيرد. مطالعه حاضر با هدف بررسي تاثير رهبري اخلاقي و سبک هاي رهبري بر تعهد سازماني در يک سازمان بهداشت و درمان نظامي شهر تهران انجام گرفت.
روش ها: مطالعه مقطعي حاضر در سال 1395 در شهر تهران انجام شد. جامعه پژوهش شامل کارکنان يک سازمان بهداشت و درمان نظامي بود که به روش نمونه گيري طبقه اي و تصادفي ساده انتخاب شدند. جهت جمع آوري داده ها از پرسشنامه استاندارد مقياس رهبري اخلاقي
Brown (مدل سه بخشي کارکنان)، پرسشنامه رهبري چند عاملي Bass & Avolio و پرسشنامه تعهد سازماني Meyer & Allen استفاده گرديد. براي تحليل داده هاي توصيفي از آمار توصيفي و نرم افزار SPSS 16.0 و براي تحليل رابطه مولفه ها از روش مدل سازي معادلات ساختاري و نرم افزار AMOS 18.0 استفاده گرديد.
يافته ها: يافته ها نشان داد که ميانگين تعهد سازماني در افراد مورد مطالعه (تعداد کل 230 نفر، 146 مرد) برابر با
71.6±4.9 بوده است. همچنين بيشترين نمره تعهد سازماني در کارکنان مورد مطالعه مربوط به بعد تعهد هنجاري بوده است. درخصوص سبک رهبري، نتايج نشان داد که سبک رهبري غالب به ترتيب سبک رهبري تحول آفرين و تبادلي بوده است. همچنين در خصوص رهبري اخلاقي، نتايج نشان داد ميانگين نمره سبک رهبري اخلاقي مديران از ديد کارکنان مورد مطالعه 36.8±6.89 بوده است. نتايج برازش مدل نشان داد که متغيرهاي مستقل 22 درصد از تغييرات متغيرهاي وابسته تعهد سازماني را پيش بيني کردند.
نتيجه گيري: با توجه به کسب نمره بالاي تعهد سازماني در دانشگاه نظامي مورد بررسي مي توان نتيجه گرفت که بکارگيري رهبري اخلاقي و سبک رهبري تحول آفرين توانسته اثربخش بوده و اثر مستقيمي بر تعهد کارکنان داشته باشد. رهبري اخلاقي در اين سازمان نظامي با برقراري ارتباطات اخلاقي (روابط بين فردي) و جديت در توجه به اخلاقيات در سازمان توانسته بر وابستگي و تعهد کارکنان نسبت به سازمان بيافزايد. از اين رو مديران با آگاهي از ميزان و نوع تعهد کارکنان مي توانند در جهت بهبود و افزايش عملکرد کارکنان در جهت نيل به اهداف سازماني و اجتماعي و همچنين اهداف فردي کارکنان بهره برداري مناسبي را بعمل آورند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تیمورزاده، ا.، و بهادری، م.، و مهدی زاده، پ.، و یعقوبی، م. (1396). تاثیر رهبری اخلاقی و سبک های رهبری بر تعهد سازمانی: مطالعه موردی در یک سازمان بهداشت و درمان نظامی. مجله طب نظامی, 19(5 ), 451-459. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345201Vancouver : کپی

تیمورزاده احسان، بهادری محمدکریم، مهدی زاده پریسا، یعقوبی مریم. تاثیر رهبری اخلاقی و سبک های رهبری بر تعهد سازمانی: مطالعه موردی در یک سازمان بهداشت و درمان نظامی. مجله طب نظامی. 1396 [cited 2021October20];19(5 ):451-459. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345201IEEE : کپی

تیمورزاده، ا.، بهادری، م.، مهدی زاده، پ.، یعقوبی، م.، 1396. تاثیر رهبری اخلاقی و سبک های رهبری بر تعهد سازمانی: مطالعه موردی در یک سازمان بهداشت و درمان نظامی. مجله طب نظامی, [online] 19(5 ), pp.451-459. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345201. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی