برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 51 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

هنجارگريزي نوشتاري در اشعار نصرت رحماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

برجسته سازي ويژگي و مشخصه زبان ادبي است. اثر ادبي به اين وسيله از واقعيت موجود جهان واقع و نيز ساخت آشناي متن آشنايي زدايي مي كند. برجسته سازي را مي توان با هنجارگريزي زباني، يعني انحراف هدف مند، نقش مند و غايت مند از قواعد كلي زبان، يك سان شمرد. هنجارگريزي نوشتاري يكي از انواع هشت گانه هنجارگريزي است كه «ليچ» از آن ها نام برده است و بسياري از شاعران معاصر از اين شيوه براي افزودن معنا يا معناهايي ثانوي بر واحد اوليه زباني سود برده اند.
نصرت رحماني يكي از شاعراني است كه در اشعار خود به شكل مناسب نوشتار و پيوند آن با معنا و عاطفه شعر توجه كرده است. شكستن سطرهاي شعر، تكرار واژگان و نوشتن پلكاني سطرهاي شعر، استفاده از شكل تصويري اعداد، جدانويسي حروف واژه ها و استفاده از علامت نگارشي مكث (...)، مهم ترين شيوه هايي اند كه شاعر از آن ها سود برده است تا تصاوير، صداها، شكل طبيعي گفتار و كنش، وقفه ها و امتداهاي زماني، حالت تامل و تفكر و كتمان واژه، و سطر يا بندي از شعر را به خواننده نشان دهد. استفاده از اين شيوه هاي نوشتار بر تاثير عاطفي شعر مي افزايد، خواننده را در سطح آگاهي بالاتري نسبت به شنونده قرار مي دهد و او را در آفرينش شعر شريك مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی سروری، ن. (1393). هنجارگریزی نوشتاری در اشعار نصرت رحمانی. ادبیات پارسی معاصر, 4(1 ), 51-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=344994Vancouver : کپی

حسینی سروری نجمه. هنجارگریزی نوشتاری در اشعار نصرت رحمانی. ادبیات پارسی معاصر. 1393 [cited 2021August02];4(1 ):51-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=344994IEEE : کپی

حسینی سروری، ن.، 1393. هنجارگریزی نوشتاری در اشعار نصرت رحمانی. ادبیات پارسی معاصر, [online] 4(1 ), pp.51-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=344994. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 96 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی