برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط ضخامت مركز قرنيه با عيب انكساري، كراتومتري، سن و جنس در افراد نزديك بين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت ضخامت مرکز قرنيه و پاکي متري در اعمال جراحي رفراکتيو به ويژه ليزيک، اين مطالعه به منظور تعيين ضخامت مرکز قرنيه و ارتباط آن با ميزان عيب انکساري، کراتومتري، سن و جنس بر روي افراد نزديک بيني که در سال 1379 در شيراز تحت عمل ليزيک قرار گرفتند، انجام پذيرفت.

مواد و روش ها: تحقيق به روش مقطعي بر روي 400 بيمار نزديک بين 800) چشم( انجام شد. بيماران براساس عيوب انکساري به سه گروه نزديک بين خفيف )صفر تا 6 ديوپتر(، متوسط 6) تا 12 ديوپتر( و شديد )بيش تر از 12 ديوپتر( تقسيم شدند و ضخامت مرکز قرنيه و عوامل موثر بر آن تعيين گرديد.

يافته ها: ضخامت مرکز قرنيه داراي توزيع طبيعي بود و حد طبيعي آن را در محدوده 475 تا 600 (538± 31) ميکرون مشخص گرديد. ضخامت مرکز قرنيه ارتباطي با عيوب انکساري نداشت. ميزان کراتومتري افراد مورد بررسي 44.51±1.57 ديوپتر بود که در مقادير بيش از 45 ديوپتر با ضخامت مرکز قرنيه رابطه معکوس داشت (P<0.0001) اما در محدوده 40 تا 45 ديوپتر، بين ميزان ضخامت مرکز قرنيه و کراتومتري رابطه معني داري وجود نداشت. رابطه معني داري بين ضخامت مرکز قرنيه با ميزان عيب انکساري، سن و جنس مشاهده نگرديد.

نتيجه گيري: طيف وسيعي از مقادير ضخامت مرکز قرنيه با توزيع طبيعي وجود دارد. هم چنين ضخامت مرکز قرنيه با انحناي قرنيه در کراتومتري بالاي 45 ديوپتر، رابطه معکوس دارد و ميزان ضخامت مرکز قرنيه نسبت به مقادير اعلام شده در افراد نزديک بين در تحقيقات قبلي، کم تر بود. ارتباطي بين ضخامت مرکز قرنيه با ميزان عيب انکساري، سن و جنس وجود ندارد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 208
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی