برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان بروز پيگمانتاسيون قرنيه بعد از ليزيك در مركز پزشكي فارابي اصفهان طي سال هاي 78-1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به روند رو به افزايش عمل ليزيک و مشاهده ايجاد پيگمانتاسيون در بعضي بيماران و گزارش بروز عارضه به دنبال عمل RK، تحقيق حاضر به منظور تعيين ميزان بروز پيگمانتاسيون قرنيه بعد از عمل ليزيک بر روي مراجعان به مرکز پزشکي فارابي اصفهان طي سال هاي 1377-78 انجام پذيرفت.

مواد و روش ها: تحقيق به روش مطالعه داده هاي موجود انجام شد. پرونده همه بيماراني که تحت عمل ليزيک قرار گرفتند بررسي شد. سن، جنس، فاصله عمل تا آخرين بررسي، مساله بروز پيگمانتاسيون و شدت آن و نيز ميزان نزديک بيني بيماران تعيين گرديد.

يافته ها: طي مدت بررسي، تعداد 200 چشم تحت عمل ليزيک قرار گرفتند که هيچ کدام قبل از عمل پيگمانتاسيون قرنيه نداشتند. در 25 چشم 12.5) درصد( پيگمانتاسيون قرنيه بعد از ليزيک ايجاد گرديد که 8.5 درصد در وضعيت شديد و متوسط بود. اين عارضه در 32 درصد موارد در شش ماهه اول و در 68 درصد موارد بيش از 6 ماه بعد از عمل بروز کرد. ميزان نزديک بيني 7.7 ±3.3 ديوپتر بود و مشاهده گرديد که اگر ميزان نزديک بيني بيماران بيش از 10 ديوپتر باشد خطر بروز پيگمانتاسيون را بيش از 3.1 برابر افزايش مي دهد.

نتيجه گيري و پيشنهادها: بروز عارضه پيگمانتاسيون قرنيه بعد از ليزيک، به ويژه در موارد نزديک بيني بالاتر از 10 مطرح مي باشد و تحقيق براي يافتن روشي جهت کاهش اين مشکل توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی