برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه ابتلا به كاتاراكت سني با بروز ناخنك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اشعه فرابنفش يکي از عوامل خطر مورد بحث در ايجاد کاتاراکت است و مطالعات متعددي وجود ارتباط قوي بين ناخنک و اين اشعه را نشان داده اند. اين مطالعه با هدف تعيين رابطه بين ابتلا به کاتاراکت سني و بروز ناخنک، بر روي مراجعان به بيمارستان امام رضا (ع) و درمانگاههاي چشم پزشکي بيرجند در سال 1378 انجام شد.

مواد و روش ها: اين تحقيق به روش مورد- شاهدي بر روي 98 بيمار مبتلا به کاتاراکت 196) چشم( و 98 فرد غير مبتلا 196) چشم( که داراي سن و جنس متناظر و فاقد عوامل خطرساز احتمالي و قطعي کاتاراکت از قبيل ديابت، يووه ايت، تروماي چشم و ... بودند انجام شد. افراد دو گروه از نظر وجود ناخنک و پينگوکولا در هر دو چشم مورد معاينه قرار گرفتند.

يافته ها: در 196 چشم مبتلا به کاتاراکت، ناخنک در چشم راست در 26.5 درصد موارد و در چشم چپ در 17.3 درصد موارد وجود داشت و در 196 چشم افراد سالم، وجود ناخنک در چشم راست 14.3 درصد و در چشم چپ 16.3 درصد بود که از نظر وجود ناخنک در چشم راست بين افراد کاتاراکتي و غيرکاتاراکتي تفاوتي وجود داشت (P<0.03) ولي در چشم چپ اين تفاوت معني دار نبود. تفاوت معني داري از نظر وجود پينگوکولا و ناخنک در هر دو چشم بين گروه مورد و شاهد وجود داشت (P<0.03).

نتيجه گيري و پيشنهاد: ابتلا به کاتاراکت سني، شانس بروز ناخنک در چشم راست را افزايش مي دهد ولي هنوز نمي توان به درستي نتيجه گيري کرد که آيا اشعه فرابنفش در ايجاد کاتاراکت سهم به سزايي دارد  يا خير. با توجه به شيوع و اهميت عوارض شناخته شده ناخنک و اولويت پژوهش براي شناخت پاتوژنز بيماري، انجام يک تحقيق هم گروهي را پيشنهاد مي نمايد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی