برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

زدايش مس و نيكل از محلول هاي آبي به وسيله بنتونيت طبيعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آزاد شدن و پراکندگي فلزات سنگين در محيط مي تواند خطرات جدي براي انسان هايي که در معرض تماس با آنها مي باشند را فراهم آورد. فلزات سنگين داراي خاصيت تجمع در سيستمهاي بيولوژيکي بوده و غير قابل تجزيه ميکروبي مي باشند و از درجه سميت بالايي برخوردار هستند، بنابراين توسعه روش هاي جديد و نو به جاي گزينه هاي قديمي فيزيکي و شيميايي براي حذف و جداسازي آنها از آب ها و پساب ها ضروري است.

مواد و روش ها: در اين تحقيق جذب مس (Cu2+) و نيکل (Ni2+) از محلولهاي آبي در دماي 27±1ºc بر روي بنتونيت طبيعي مورد مطالعه قرار گرفته است. تاثير pH، غلظت اوليه فلزات، مقدار جاذب و زمان تماس، به روش ناپيوسته (Batch) بررسي گرديد. تمامي محلول هاي فلزات دو ظرفيتي و درغلظت اوليه 50 ميلي گرم بر ليتر از نمکهاي نيترات آنها تهيه و غلظت آنها به روش جذب اتمي اندازه گيري شد. داده هاي جذب به دو روش کمي و کيفي تجزيه و تحليل شدند. در روش کيفي از دسته بندي گيل و در روش کمي از ايزوترمهاي لانگماير و فروندليچ استفاده شد.

يافته ها: داده هاي جذب بيشتر از معادله فروندليچ پيروي مي کنند به طوري که ضرايب همبستگي براي مس و نيکل به ترتيب بزرگتر از %98 و %99 مي باشد. با افزايش غلظت فلز درصد جذب کاهش اما ميزان جذب به ازاي واحد وزن جاذب افزايش مي يابد. نتايج نشان مي دهند که ظرفيت جذب بنتونيت طبيعي بانتيجه گيري: بنتونيت طبيعي مي تواند به عنوان يک ماده مناسب در حذف فلزات سنگين از پساب هاي صنعتي و آب ها به ويژه در غلظت هاي پايين اين فلزات مطرح باشد. افزايش pH افزايش مي يابد. جذب مس نسبت به نيکل بيشتر است.

نتيجه گيري: بنتونيت طبيعي مي تواند به عنوان يک ماده مناسب در حذف فلزات سنگين از پساب هاي صنعتي و آب ها به ويژه در غلظت هاي پايين اين فلزات مطرح باشد.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسماعیلی، ع.، و ناصری، س.، و محوی، ا.، و آتش دهقان، ر. (1381). زدایش مس و نیکل از محلول های آبی به وسیله بنتونیت طبیعی. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 2(1 (پی در پی 5)), 22-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34379Vancouver : کپی

اسماعیلی عباس، ناصری سیمین، محوی امیرحسین، آتش دهقان رضا. زدایش مس و نیکل از محلول های آبی به وسیله بنتونیت طبیعی. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1381 [cited 2021June14];2(1 (پی در پی 5)):22-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34379IEEE : کپی

اسماعیلی، ع.، ناصری، س.، محوی، ا.، آتش دهقان، ر.، 1381. زدایش مس و نیکل از محلول های آبی به وسیله بنتونیت طبیعی. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 2(1 (پی در پی 5)), pp.22-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34379. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 476 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی