برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1384 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 16 تا صفحه 22 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه دو روش اندازه گيري ضخامت قرنيه با دستگاه ارب اسكن (Orbscan) و اولتراسوند (Ultrasound) در بيماران مراجعه كننده به كلينيك چشم پزشكي آبان اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه چشم، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، میدان قدس، بیمارستان فیض، دفتر گروه چشم
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با افزايش جراحي هاي ليزري در اصلاح عيوب انکساري و اهميت اندازه گيري ضخامت قرنيه قبل از انجام اعمال جراحي اصلاح عيوب انکساري چشم، تعيين دقيق ضخامت قرنيه در انجام اين روش ها داراي اهميت مي باشد. اندازه گيري ضخامت قرنيه (Pachymetry) به دو روش Optical با استفاده از دستگاه ارب اسکن (Orbscan) و اولتراسوند (Ultrasound) انجام مي شود. لذا اين مطالعه براي مقايسه نتايج تعيين ضخامت قرنيه با استفاده از دو روش فوق انجام شد.
روش بررسي: در يک مطالعه توصيفي - تحليلي 324 چشم از 324 بيمار مراجعه كننده به کلينيک چشم پزشکي آبان اصفهان مورد بررسي قرار گرفت. ضخامت قرنيه با استفاده از دستگاه ارب اسکن و دستگاه اولتراسوند در هر چشم اندازه گيري شد و با استفاده از تست هاي آماري t-test، t زوجي، آناليز واريانس و آزمون همبستگي مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين و انحرف معيار ضخامت قرنيه بيماران با استفاده از دستگاه اولتراسوند 26.23±504.28 ميکرون و دستگاه ارب اسکن 35.94±484.4 ميکرون بدست آمد که اختلاف دو گروه از نظر آماري معني دار مي باشد (0.001>p).
نتيجه گيري: اندازه گيري ضخامت قرنيه با استفاده از دستگاه هاي ارب اسکن و اولتراسوند نتايج متفاوتي دارد و بايد دقت کرد که در اعمال جراحي که بر اساس جدول مربوط به پاکيمتري اولتراسوند تنظيم شده است نبايد بر اساس اعداد پاکيمتري ارب اسکن اقدام به انجام جراحي نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 265
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی