برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير جراحي كاتاراكت با يا بدون لنز گذاري در اتاق خلفي بر طول كره چشم و كراتومتري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت طول قدامي - خلفي چشم و کراتومتري بعد از عمل کاتاراکت و تناقضات موجود در مورد تاثير اين عمل بر روي ميزان افزايش و يا کاهش آن ها و به منظور پاسخ به سه سوال زير اين تحقيق در سال هاي 1376-78 در بيمارستان خليلي شيراز انجام پذيرفت. اين سه سوال عبارتند از: -1 آيا تغييراتي در طول قدامي - خلفي چشم و کراتومتري بعد از عمل کاتاراکت خارج کپسولي ايجاد مي گردد و در صورت ايجاد مقدار و جهت اين تغييرات چگونه است و آيا در حدي هست که بر روي وضعيت انکساري چشم اثر بگذارد؟ -2 با توجه به تغييرات احتمالي ايجاد شده آيا لازم است در مورد اصلاح قدرت لنز داخل چشمي پيش بيني شده قبل از عمل جراحي تصميم گرفت و آن را در فرمول اندازه گيري لنز داخل چشمي دخالت داد؟ -3 آيا ميزان اين تغييرات بعد از عمل جراحي کاتاراکت ساده و همراه با گذاشتن لنز داخل چشمي تفاوت دارد؟
مواد و روش ها: تحقيق به روش کارآزمايي باليني 125 چشم از 125 بيمار شامل 70 مرد و 55 زن در دو گروه انجام شد. گروه يک شامل 106 بيمار بود که در آن ها عمل جراحي کاتاراکت همراه با گذاشتن لنز داخل چشمي انجام شد و گروه دو شامل 19 بيمار بود که در آن ها عمل کاتاراکت ساده انجام پذيرفت. بيومتري شامل اندازه گيري قطر اتاق قدامي - خلفي با سونوگرافي A-scan و اندازه گيري متوسط قدرت قرنيه با کراتومتر دستي، قبل و سه ماه بعد از عمل جراحي کاتاراکت انجام شد و در نهايت با استفاده از t-test و paired t-test يافته ها مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: بعد از عمل قطر قدامي - خلفي و متوسط قدرت قرنيه کاهش يافت ولي قدرت لنز داخل چشمي (IOL) افزايش يافت. متوسط کاهش طول کره چشم و کراتومتري در گروه يک به ترتيب 0.1 ميلي متر و 0.12 ديوپتر و در گروه دو 0.13 ميلي متر و 0.16 ديوپتر بود و افزايش قدرت IOL در گروه يک 0.38 و در گروه دو 0.48 ديوپتر بود. در گروه دو ميزان کوتاه شدن قطر قدامي - خلفي چشم و کم شدن قدرت قرنيه زيادتر بود ولي تغييرات کم دو متغير فوق و در نهايت تغييرات کمتر روي قدرت لنز داخل چشمي و وضعيت انکساري چشم بعد از عمل از لحاظ آماري و باليني، هيچ کدام با اهميت نبود.
نتيجه گيري: جراحي کاتاراکت با يا بدون پيوند عدسي، طول کره چشم و کراتومتري را تغيير نمي دهد و مي توان از اندازه گيري هاي قبل از عمل به عنوان نتايج بعد از عمل استفاده کرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی