برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  18 , شماره  58 ; از صفحه 14 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه خصوصيات آنتي ژني دو سوش Toxoplasma. gondii با استفاده از روش SDS-PAGE

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سويه انگل Toxoplasma. gondii، از عوامل مهم بيماري زايي آن مي باشد. تاکنون سويه هاي مختلفي از انگل جدا گرديده است. اين سويه ها داراي قدرتهاي متفاوت در ايجاد بيماري مي باشند. از آنجا که تفاوت در سويه هاي انگل به سادگي قابل تشخيص نيست، اين امکان وجود دارد که با بکار گرفتن روشهاي بيوشيميايي، چگونگي اين اختلافها مورد بررسي قرار گيرد.
بدين منظور، سويه وحشي
RH و سويه جدا شده از اصفهان IC انتخاب و با آلوده نمودن موشهاي سوري، با استفاده از هر يک از سويه هاي فوق، مايع درون حفره شکم براي تهيه آنتي ژن خارج گرديد. در مورد سويه RH آنتي ژنهاي مايع صفاق (TRH-PE) آنتي ژن پيکره انگل (TRH-HA) و در مورد سويه جدا شده از اصفهان، آنتي ژن مايع صفاق (TIC-PE) بر اساس روشهاي استاندارد تهيه گرديدند. در آغاز، مقدار پروتيين هر يک از نمونه ها اندازه گيري و سپس هر کدام از آنتي ژنهاي فوق در چاهک هاي مربوطه قرار داده شد و با استفاده از تکنيک SDS-PAGE خصوصيات آنتي ژني سويه ها مورد بررسي قرار گرفت.
در اثر حرکت آنتي ژنها بر روي ژل، تعداد 13 باند پروتييني مشاهده گرديد که با توجه به شباهت باندهاي ايجاد شده در دو سويه مورد آزمايش، به نظر مي رسد تفاوت پاتوژنيسيته و بيماريزايي انگل احتمالا به دليل تفاوت در مقدار بعضي از پروتيينهاي موجود در دو سويه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی