برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر سرمايه گذاري خصوصي و دولتي در بخش كشاورزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

بخش كشاورزي يكي از مهمترين بخش هاي اقتصادي و به اعتبار ارزش افزوده توليدي، اولين بخش اقتصادي كشور به شمار ميرود. حدود يك چهارم توليد ناخالص داخلي و درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات كالاهاي غير نفتي و اشتغال كشور و تامين نزديك به 80% نيازهاي غذايي جامعه از طريق اين بخش انجام مي شود. با توجه به اهميت فوق، متاسفانه اين بخش سهم اندكي از سرمايه گذاري كل كشور را به خود اختصاص داده است. يكي از مشكلات ساختاري بخش كشاورزي در اقتصاد ايران، جريان سرمايه از اين بخش به ساير فعاليت هاي اقتصادي است كه سياست هاي حمايتي دولت از اين بخش تاكنون در كاهش اين جريان چندان موثر نبوده است. در اين مقاله سعي بر اين است كه عوامل موثر بر تقاضاي سرمايه گذاري دولتي و خصوصي در بخش كشاورزي شناسايي شود و سپس از طريق روش هم انباشتگي، برآورد روابط دراز مدت و كوتاه مدت (از طريق روش تصحيح خطا) بين متغيرهاي شناسايي شده (به عنوان متغيرهاي تاثير گذار) و تقاضاي سرمايه گذاري دولتي و خصوصي (به عنوان متغيرهاي وابسته) انجام گيرد.
نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که ارزش افزوده بخش کشاورزي در دراز مدت بر سرمايه گذاري خصوصي در بخش کشاورزي تاثيري ندارد. همچنين موجودي  سرمايه دوره قبل، با توجه به مدل برآورده شده و ضريب به دست آمده، بر سرمايه گذاري خصوصي در بخش کشاورزي تاثير مثبت دارد. حجم اعتبارات پرداختي نيز با ضريبي معادل 76%، بر سرمايه گذاري خصوصي در بخش کشاورزي تاثير مثبت دارد. کشش سرمايه گذاري هم نسبت به سود واقعي دراز مدت بانکي صفر و نشان دهنده اين است که سرمايه گذاري خصوصي در بخش کشاورزي ايران حساسيتي به نرخ سود واقعي سپرده هاي بانکي ندارد. در مورد تقاضاي سرمايه گذاري دولتي، تغييرات سطح عمومي قيمتها داراي تاثير منفي است، ولي درآمدهاي نفتي در دوره جاري و با يک وقفه، اثر مهمي بر تقاضاي سرمايه گذاري دولتي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شاکری، ع.، و موسوی، م. (1382). بررسی عوامل موثر بر سرمایه گذاری خصوصی و دولتی در بخش کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 11(43-44), 89-115. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3403Vancouver : کپی

شاکری عباس، موسوی میرحسین. بررسی عوامل موثر بر سرمایه گذاری خصوصی و دولتی در بخش کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1382 [cited 2021November30];11(43-44):89-115. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3403IEEE : کپی

شاکری، ع.، موسوی، م.، 1382. بررسی عوامل موثر بر سرمایه گذاری خصوصی و دولتی در بخش کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 11(43-44), pp.89-115. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3403. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 538 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی