برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ناهنجاري هاي مادرزادي قلب در سندرم ترنر: ارتباط آن با فنوتيپ و كاريوتيپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: سندرم ترنر شايع ترين اختلال کروموزومي جنسي محسوب مي گردد. ناهنجاري هاي مادرزادي قلب در اين بيماران شيوع بيشتري دارد. از آنجا که رابطه فنوتيپ و ژنوتيپ بيماران با ناهنجاري مادرزادي قلبي در کشور ما بررسي نشده است، اين مطالعه به منظور بيان تجربه اين مرکز انجام گرديد.
روش کار: تعداد 37 بيمار با تشخيص باليني و ژنتيکي سندرم ترنر طي سال هاي 1374 تا 1382 در بيمارستان امام رضا (ع) وابسته به دانشگاه علوم پزشکي مشهد، که مرکز ارجاعي و سطح سوم محسوب مي گردد، مورد مطالعه قرار گرفت. يافته هاي قلبي و عروقي بيماران جمع آوري و رابطه آن با ژنوتيپ و فنوتيپ بيماران تجزيه و تحليل آماري شد.
نتايج: متوسط سن بيماران در هنگام تشخيص
12.81 ±4.48 سال بود. شيوع ناهنجاري هاي مادرزادي قلب %21 که شايع ترين آن کوارکتاسيون آئورت بود. )ريسک نسبي و مطلق آن به ترتيب 0.75 و 0.16 بود(. توزيع کاريوتيپ بيماران به صورت: (%65)45x، اختلالات ساختمان کروموزوم (%30)x و موزائيسم در %5 موارد بود.
در بيماران با کاريوتيپ 45x ناهنجاري هاي مادرزادي قلب فراواني بيشتري داشت (P<0.05). در انواع موزائيسم، ناهنجاري مادرزادي قلب مشاهده نگرديد. در بيماران با تغييرات ظاهري بيشتر (علايم فنوتيپيک بيشتر)، شيوع ناهنجاري هاي مادرزادي قلب زيادتر بود که اکثر اين بيماران نيز ژنوتيپ 45X داشتند.
نتيجه گيري: نظر به شيوع بيشتر ناهنجاري مادرزادي قلب در مبتلايان به سندرم ترنر، بررسي دقيق و دوره اي قلبي عروقي در تمام بيماران با فنوتيپ و ژنوتيپ هاي مختلف در اين سندرم امري ضروريست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حری، م.، و وکیلی، ر.، و متقی، ح. (1384). ناهنجاری های مادرزادی قلب در سندرم ترنر: ارتباط آن با فنوتیپ و کاریوتیپ. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, 8(2), 142-147. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34010Vancouver : کپی

حری محسن، وکیلی رحیم، متقی حسن. ناهنجاری های مادرزادی قلب در سندرم ترنر: ارتباط آن با فنوتیپ و کاریوتیپ. مجله زنان مامایی و نازایی ایران. 1384 [cited 2021October25];8(2):142-147. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34010IEEE : کپی

حری، م.، وکیلی، ر.، متقی، ح.، 1384. ناهنجاری های مادرزادی قلب در سندرم ترنر: ارتباط آن با فنوتیپ و کاریوتیپ. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, [online] 8(2), pp.142-147. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=34010. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 288 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی