برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كيفيت كنترل ديابت با هموگلوبين Alc و قند خون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه: امروز با کشف HbAlc مي توان وضعيت کنترل ديابت در سه ماه گذشته را ارزيابي کرد، بدون آن که نوسان هاي روزانه قند خون بر آن تاثير داشته باشد.
هدف: مطالعه به منظور بررسي وضعيت کنترل ديابت با استفاده از HbAlc و رابطه آن با قند خون ناشتا، خون بعد از ظهر، وزن، نوع ديابت و جنس انجام شد.
مواد و روش ها: اين بررسي توصيفي آينده نگر در 3 ماهه اول سال 1378 به صورت مراجعه اتفاقي در مرکز ديابت بيمارستان بوعلي سينا قزوين انجام شد و 100 بيمار مورد مطالعه قرار گرفتند.
يافته ها: 30 درصد بيماران ديابت نوع اول و 70درصد ديابت نوع دوم داشتند. شايع ترين تظاهر اوليه بيماري (58%) پرنوشي و پر ادراري بود. ميانگين سن ديابت نوع اول 23 سال و 7 ماه و در نوع دوم 44 سال و 8 ماه بود. 60% بيماران ديابتي نوع اول و 95% بيماران دیابتی نوع دوم اضافه وزن داشتند. 19% بيماران کنترل خوب، 59% کنترل متوسط 22% کنترل ضعيف داشتند. بين ميزان HbALc و قند خون ناشتا و قند بعد از ناهار ارتباط معني دار وجود داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: به علت ارتباط خطي بين HbAlc و ميزان قند خون، اصراري بر انجام اين آزمايش براي همه بيماران و در همه مراکز نيست و مي توان از آن در بررسي هاي تحقيقي و يا جهت اثبات ديابت در موارد مشکوک استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 303
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی