برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي زايمان طبيعي پس از يك بار سزارين و تاثير آن بر روي نتايج حاملگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، بعد از پلیس راه، دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار، معاونت آموزشی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: زايمان سزارين به صورت تولد جنين از راه برش ديواره شکم و ديواره رحم تعريف مي شود. امروزه از هر ده زن آمريکايي که هر ساله در ايالات متحده امريکا زايمان مي کنند، يک نفر سابقه سزارين دار. بيش از 85 درصد موارد زايمان به علت سزارين قبلي، ديستوشي زايمان، زجر جنيني و نمايش بريچ مي باشد. از آن جا که زايمان طبيعي براي مادر و نوزاد خطرات کمتر و هم چنين هزينه کمتري در بر دارد، اين روش مناسب تر مي باشد. پژوهش حاضر به منظور بررسي مقايسه عوارض به دنبال زايمان طبيعي پس از يک بار سزارين و سزارين تکراري انجام شده است.

روش کار: در اين مطالعه 253 خانم باردار با سابقه يک بار سزارين قبلي که در بيمارستان مبيني سبزوار بستري شده بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. اطلاعات جمع آوري شده توسط آزمون هاي آماري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.

نتايج: نتايج به دست آمده نشان مي دهد که در صورت تکرار سزارين، مدت بستري شدن در بيمارستان 3.1) در مقابل 1.2 روز( و هم چنين عوارض به دنبال عمل جراحي افزايش دارد. هم چنين در مطالعه حاضر موردي از پارگي رحم که مهم ترين عارضه زايمان طبيعي به دنبال سزارين است، مشاهده نشد.

بحث: نتايج به دست آمده نشان مي دهند در صورت انتخاب دقيق افراد براي زايمان طبيعي و انجام مراقبت هاي دقيق در طي زايمان، زايمان طبيعي به دنبال سزارين مي تواند به صورت يک روش کم خطر استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 933
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی