برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1380 , دوره  - , شماره  9 ; از صفحه 52 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

معيارهايي براي طراحي و ساخت بناهاي بلند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی معماری، دانشکده هنرهای زیبا- دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هر چند طرح يك ساختمان بلند حاصل نهايي فرآيند پيچيده اي است كه عناصر آن بر هم تاثير متقابل دارند و عوامل متعددي از جمله ويژگي هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي در آن موثرند، اما با رعايت اصول و معيارهاي حاصل از پژوهش هاي بنيادي و كاربردي در زمينه طراحي معماري، سازه و شهرسازي (در صورتي كه با تدوين و اجراي سياست گذاري هاي لازم در ساير زمينه ها همراه گردد) مي توان امكان استفاده مناسب و مطلوب از بناهاي بلند را ايجاد نمود. به طور كلي با توجه به شرايط خاص قرن حاضر استفاده مناسب و البته مشروط از ساختمانهاي بلند را مي توان راه حلي واقع گرايانه و مطلوب جهت اسكان مردم و تامين ساير نيازهاي مرتبط با فعاليتهاي اجتماعي واقتصادي در شهرهاي بزرگ دانست.
اين تحقيق نشان مي دهد ساختمانهاي بلند مي توانند در شرايط مناسب به صورت مطلوبي جوابگوي نيازها و ضرورت هاي محيط باشند. ساختمانهاي بلند مرتبه علاوه بر استفاده براي هر يك از كاربردهاي مسكوني، تجاري و اداري مي توانند به صورت مناسبي براي عملكردهاي تلفيقي نيز مورد استفاده قرار گيرند و از آنها براي مركزيت بخشيدن به فعاليتهاي مرتبط با يكديگر استفاده نمود.
براساس اين تحقيق بكارگيري فرمهاي ساده و منظم علاوه بر كمك به پايداري و ايستايي ساختمان، سبب افزايش ايمني در بناهاي بلند مي گردد. وجود نظم و تركيب مناسب با ساختمانهاي اطراف، تقارن، تعادل و وحدت از عوامل موثر در ايجاد فرم و نماي بصري مطلوب بناهاي بلند مي باشند. براي ايجاد مقياس انساني و مطلوب نمودن فرم بنا مي توان در فضاي اطراف ساختمان با ايجاد عمق ديد نسبت به ساختمان ارتباط مطلوبي بين فرم و بيننده بوجود آورد.
اين تحقيق با استفاده از مطالعات نظري، بررسي و تحليل تحقيقات انجام شده قبلي در اين زمينه، بررسي و نقد ديدگاه هاي مختلف ارائه شده در ارتباط با ساختمان هاي بلند، مطالعات ميداني و تجزيه و تحليل نتايج حاصل از آن براساس شاخص هاي مورد مطالعه اعم از معماري، سازه، شهرسازي، اقتصاد، ايمني و محيط زيست صورت گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گلابچی، م. (1380). معیارهایی برای طراحی و ساخت بناهای بلند. هنرهای زیبا, -(9), 52-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=33379Vancouver : کپی

گلابچی محمود. معیارهایی برای طراحی و ساخت بناهای بلند. هنرهای زیبا. 1380 [cited 2021July27];-(9):52-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=33379IEEE : کپی

گلابچی، م.، 1380. معیارهایی برای طراحی و ساخت بناهای بلند. هنرهای زیبا, [online] -(9), pp.52-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=33379. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1843 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی