2 SID.ir | بررسي موارد پلي نوروپاتي ديابتي و عوامل تاثيرگذار بر آن در بيماران ديابتي مراجعه كننده به كلينيك ديابت بيمارستان شريعتي از مهر ماه 1375 تا مهر ماه 1376
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي موارد پلي نوروپاتي ديابتي و عوامل تاثيرگذار بر آن در بيماران ديابتي مراجعه كننده به كلينيك ديابت بيمارستان شريعتي از مهر ماه 1375 تا مهر ماه 1376

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ديابت قندي شايع ترين بيماري اندوكرين است و نوروپاتي از شايع ترين عوارض ديابت مي باشد. از بين انواع نوروپاتي در اين بيماري، پلي نوروپاتي بيشترين شيوع را دارد.

ما در اين مطالعه شيوع پلي نوروپاتي ديابتي و عوامل موثر بر آن را در بيماران ديابتي مراجعه كننده به كلينيك ديابت بيمارستان شريعتي از سال 1375 تا سال 1376 بررسي كرده ايم.

تعداد بيماران مراجعه كننده 225 نفر بود كه تعدادي به دلايل مختلف، از بررسي خارج شدند و مطالعه نهايي بر روي 188 نفر شامل 64 مرد و 124 زن انجام شد. تعداد 8.5% از افراد مبتلا به ديابت نوع I و 91.5% مبتلا به ديابت نوع II بودند. تمام بيماران از نظر معيارهاي باليني پلي نوروپاتي و 64 نفر از آنها از نظر معيارهاي الكتروفيزيولوژيك مورد بررسي قرار گرفتند. شيوع پلي نوروپاتي ديابتي با توجه به معيارهاي باليني 35.1% و با توجه به مطالعه الكتروفيزيولوژي 62.25% بود كه اختلاف دو گروه معني دار است. در هر گروه شايع ترين علامت پارستزي در اندام ها (95.45%) و شايع ترين نشانه كاهش يا حذف Ankle jerk (80.3%) بود.

تمام بيماراني كه از نظر باليني پلي نوروپاتي داشتند در بررسي الكتروفيويولوژيك نيز نوروپاتي داشتند. بر طبق معيارهاي باليني 29.8% زنان و 43.7% مردان دچار پلي نوروپاتي بودند و اين اختلاف در شيوع از نظر آماري اختلاف معني دار نبود. بين نوروپاتي محيطي و سن بيماران ارتباط معني داري وجود داشت. نوروپاتي محيطي با مدت ابتلا به ديابت رابطه معني دار داشت.

رابطه اي بين نوروپاتي و ميزان قند خون اخير بيماران (متوسط 3 بار اندازه گيري) و نيز مصرف سيگار وجود نداشت. بر اساس آنچه گفته شد شيوع پلي نوروپاتي ديابتي قابل ملاحظه است. بررسي الكتروفيوزيولوژيك جهت تشخيص زودرس پلي نوروپاتي بر علايم باليني به وضوح ارحج است ولي در صورت وجود معيارهاي باليني پلي نوروپاتي، انجام بررسي الكتروفيزيولوژيك از جهت تاييد نوروپاتي، ضروري به نظر نمي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 303
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی