برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  7 , شماره  25 ; از صفحه 23 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل كشش قيمتي تقاضاي بنزين در بخش حمل و نقل زميني ايران و پيش بيني آن تا سال 1394

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله کشش قيمتي تقاضاي بنزين طي سالهاي 1359 – 1381 بررسي شده و کشش پذيري تقاضاي بنزين براي سالهاي 1382 – 1394 پيش بيني شده است براي اين منظور با استفاده از روش خود توضيح با وقفه هاي گسترده (ARDL) تقاضاي کل بنزين برآورد شد. نتايج حاصل از برآورد تابع تقاضاي کل بنزين که تابعي از قيمت حقيقي بنزين و تعداد خودروها است نشان مي دهد که يک رابطه منفي و ضعيف ميان قيمت حقيقي بنزين و تقاضاي کل بنزين وجود دارد، به طوري که يک واحد افزايش در قيمت حقيقي بنزين (200 ريال قيمت اسمي) منجر به کاهش سالانه 18.5 واحد (1850 ميليون ليتر) در تقاضاي بنزين مي شود. اين رابطه ضعيف تا حدي به دليل آن است که دولت همواره قيمت بنزين را پايين تر از قيمتهاي تعادلي بين المللي نگه داشته و در اکثر سالها افزايش قيمت بنزين کمتر از تورم بوده است. در نتيجه، کاهش تقاضا در قبال افزايش قيمت بنزين محدود شده است.
براي پيش بيني ميزان کشش پذيري تقاضاي بنزين در هر سه سناريوي عنوان شده تورمي 5، 8 و 22 درصدي در لايحه چشم انداز برنامه چهارم توسعه سه حالت (10، 30 و 50 درصد) براي افزايش مداوم قيمت اسمي بنزين تا سال 1394 در نظر گرفته شده است.
بر اساس اين محاسبات افزايش سالانه 10 درصدي قيمت اسمي بنزين تاثير مثبتي بر کشش پذيري تقاضاي بنزين نداشته و تا پايان دوره پيش بيني، همچنان، کشش تقاضاي بنزين کاهش يافته و روند نزولي آن ادامه مي يابد.
افزايش سالانه 30 درصدي قيمت اسمي بنزين در سناريوهاي رشد سريع و مطلوب به طور تدريجي افزايش کشش پذيري تقاضاي بنزين را موجب مي شود و در سالهاي پاياني دوره پيش بيني (0.5-) مي رسد. با افزايش سالانه 50 درصد در قيمت اسمي بنزين کشش پذيري در هر سه سناريو سريع تر رخ داده است. به طوري که در سالهاي 1390 و 1391 آستانه کشش پذيري نيز مشاهده مي شود.
طبقه بندي JEI: L91

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 264
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی