برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  1 (مسلسل 34) ; از صفحه 35 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه دو تكنيك استاندارد و طبيعي (NHP) در راديوگرافي سفالومتري لترال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيان مساله: يافته‌هاي سفالومتري براي تصميم گيري در مورد طرح درمانهاي ارتدنسي و جراحيهاي ارتوگناتيك از اهميت خاصي برخوردار است و عده‌اي از محققين استفاده از موقعيت طبيعي سر را در تهيه سفالومتري مفيدتر و صحيح تر مي‌دانند. در زمينه مقايسه اين روش با روش استاندارد قبلي تحقيقات كافي انجام نگرفته است.
هدف: اين مطالعه
با هدف مقايسه دو تكنيك استاندارد و طبيعي (NHP) در راديوگرافي سفالومتري لترال انجام شد.روش بررسي: در اين تحقيق كه به روش مقطعي پيرامون مقايسه دو تكنيك تهيه سفالومتري لترال در شهر شيراز انجام گرديد، تعداد 138 دانش آموز (70 پسر و 68 دختر) كه به طور تصادفي انتخاب شده بودند، مورد بررسي كلينيكي و سفالومتريك قرار گرفتند. اين افراد در محدوده سني 13 تا 15 سال قرار داشتند؛ هيچ گونه درمان ارتدنسي براي آنها انجام نشده بود و سابقه شكستگي يا انجام جراحي در ناحيه فك و صورت نيز نداشتند. از نمونه‌ها يك راديوگرافي در حالت استاندارد و يك راديوگرافي در حالت طبيعي سر (NHP) تهيه گرديد. بعد از Tracing راديوگرافي و مشخص كردن زوايا، داده‌ها با استفاده از آناليز Paired t-tes در دو نوع سفالومتري مقايسه شدند.
يافته‌ها
: اين مطالعه نشان داد كه در بعد قدامي، خلفي در زوايايي كه در نوع سفالومتري لترال اختلاف معني‌دار داشتند، زواياي مربوط به راديوگرافي سفالومتري استاندارد قابل اعتمادتر بودند؛ در حالي كه تفاوت‌هاي معني دار در مورد زوايا در بعد عمودي، نشان دادند كه براي بررسي در اين بعد استفاده از سفالومتري (NHP) مفيدتر است.
نتيجه‌گيري: با توجه به اين كه سفالومتري طبيعي به وقت بيشتر و همكاري بيمار و تكنيك پيچيده‌تري نياز دارد، بهتر است تا زماني كه لازم نيست و تفاوتي بين يافته‌هاي كلينيكي و سفالومتري مشاهده نمي‌شود، از آن استفاده نگردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی