برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  3 , شماره  12 ; از صفحه 119 تا صفحه 138 .
 
عنوان مقاله: 

حرمت و کرامت زن در خانواده از نگاه امام رضا (ع)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مکاتب مختلف تلاش مي کنند نوعي از سبک زندگي را بر اساس مباني و ايدئولوژي خويش ارائه کنند. اسلام نيز با محوريت قرآن و عترت، سبک زندگي اثربخشي را عرضه مي کند. در نسخه ارائه شده از سوي اسلام زن جايگاه ويژه و اثربخشي دارد و حفظ کرامت وي در ايفاي اين نقش بسيار موثر است.
امامان معصوم (ع) و از آن ميان امام رضا (ع) حرمت و کرامت بانوي مسلمان را در منظومه فکري اسلام به روشني ترسيم کرده اند. اين پژوهش در پي آن است که تصوير ارائه شده از سوي امام رضا (ع) براي يک بانوي مسلمان را از لحاظ حرمت و کرامت واکاوي کند. شناخت کرامت و جايگاه زن در جامعه اسلامي از آن روي ضرورت دارد که باعث هويت بخشي به زن مسلمان و دوري از سرسپردگي به فرهنگ هاي غيرديني مي شود.
جستار حاضر کرامت واقعي زن را در عملي کردن و سر سپردن به دستورات دين درباره خود، خانواده و جامعه مي داند و معتقد است زن و مرد در خلقت مساوي اند، اما روحيه لطيف و حساس زن حراستي ويژه مي طلبد. کرامت زن به دست خود و اجتماع حفظ مي شود و چگونگي تعامل فردي و اجتماعي با وي در اين زمينه بسيار موثر است. زن با توجه به ساختار روحي و جسمي خاص از شخصيتي ويژه برخوردار است. نوع نگرش به زن، حضور وي در جامعه، ازدواج، روابط با همسر، شغل و تامين مالي از مسائل مهمي است که چگونگي حفظ کرامت زن در هر يک از آن ها از سوي امام هشتم ارائه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلائیان اکبرنیا، ع.، و محمدی، م. (1394). حرمت و کرامت زن در خانواده از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی, 3(12 ), 119-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321956Vancouver : کپی

جلائیان اکبرنیا علی، محمدی محمدرضا. حرمت و کرامت زن در خانواده از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی. 1394 [cited 2021October27];3(12 ):119-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321956IEEE : کپی

جلائیان اکبرنیا، ع.، محمدی، م.، 1394. حرمت و کرامت زن در خانواده از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی, [online] 3(12 ), pp.119-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321956. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 966 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی