برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  3 , شماره  12 ; از صفحه 83 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

امنيت در پرتو ولايت از نگاه امام رضا (ع)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه حکیم سبزواری
 
چکیده: 

امام رضا (ع) در مجموعه گفتارهاي خود، از جمله، در حديث سلسله الذهب در حالي که با ذکر کلمه «لا اله الا اله» به توحيد و ولايت اله اشاره دارد، در عين حال با بيان جمله «بشرطها و شروطها و انا من شروطها» مسلمانان را به ولايت امامان معصوم توجه مي دهد و بدين طريق اصل توحيد را به امامت پيوند مي زند و بين آن دو التزام معرفتي و عملي ايجاد مي نمايد. سخن امام بيانگر اين معناست که رسيدن به مقام توحيد و وارد شدن در حصن الهي، براي انسان مصونيت و امنيت ايجاد مي کند و ورود به اين پايگاه محکم، تنها از مسير اعتقاد به حجت خدا و پذيرفتن ولايت آنان ميسور مي باشد، زيرا آنان آيينه تمام نماي صفات الهي و ارکان و پايه هاي توحيد و تجلي بخش ولايت خداوند هستند.
رضايت آنها رضايت خداوند و رجوع به آنها، رجوع الي اله است. علاوه از مفاد حديث ديگري استفاده مي شود که ولايت امير مومنان پايگاه امن الهي است و پذيرفتن حکومت و ولايت آن حضرت، مايه عزت امت اسلامي و باعث برطرف شدن ناراحتي ها و نابساماني هاي بشريت مي شود.
در اين نوشتار با الهام از آيات قرآني و استفاده از متون روايي و عرفاني به تبيين ارتباط مساله توحيد با امامت و ولايت و نقش آن در امنيت و نجات بشريت از گمراهي و انحرافات عقيدتي و رفتاري خواهيم پرداخت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کشاورز، ر. (1394). امنیت در پرتو ولایت از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی, 3(12 ), 83-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321953Vancouver : کپی

کشاورز رضا. امنیت در پرتو ولایت از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی. 1394 [cited 2021September20];3(12 ):83-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321953IEEE : کپی

کشاورز، ر.، 1394. امنیت در پرتو ولایت از نگاه امام رضا (ع). فرهنگ رضوی, [online] 3(12 ), pp.83-96. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321953. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 307 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی