برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  8 , شماره  29 ; از صفحه 75 تا صفحه 99 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي «پديدارشناختي مفهوم وحشي» با تکيه بر مفهوم وحشي در مطالعات تاريخي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
 
چکیده: 

«وحشي» از جمله مفاهيم کليدي است که در آثار تاريخ نگارانه، به کرات استعمال شده است، ليکن تاکنون درباره آن تفکر و تعمق نشده است. اين مفهوم آن چنان نزد عقل سليم انسانها بديهي انگاشته شده است که توان انديشيدن به آن را از مورخان سلب کرده است. از اين رو بازانديشي در خصوص چنين مفاهيمي، ضروري به نظر مي رسد. لذا مقاله حاضر با اتخاذ روش پديدارشناسي هوسرلي درصدد است تا پيرامون اين اصطلاح به تفکر بپردازد. در ابتدا، با تعليق و اپوخه وحشي تصورات ماتقدم متعارف کساني چون کريستنسن، باسورث، گروسه، مورگان و... رها شد و متعاقب آن شناسايي نوئم و نوئز آغاز شد. حال اين مفهوم وحشي معطوف به چه معنا و دلالت هايي است که بايد با اپوخه کردن (تعليق کردن) آن، به سوي ماهيت اصيل آن ره پيدا کنيم؟
با مطالعه و بررسي جوامع به اصطلاح «وحشي» در مطالعات تاريخ نگارانه، اين نتيجه حاصل شد که نوئم آنان در زمره صحراگردان بوده اند و متمدنان به عنوان نوئز وحشي را برساخته اند. مقاله حاضر به چگونگي برساخته شدن مفهوم وحشي مي پردازد و سعي دارد تا از ماهيت پديدار وحشي پرده بردارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خزایی، ی. (1395). بررسی «پدیدارشناختی مفهوم وحشی» با تکیه بر مفهوم وحشی در مطالعات تاریخی. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ), 8(29 ), 75-99. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321553Vancouver : کپی

خزایی یعقوب. بررسی «پدیدارشناختی مفهوم وحشی» با تکیه بر مفهوم وحشی در مطالعات تاریخی. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ). 1395 [cited 2021September20];8(29 ):75-99. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321553IEEE : کپی

خزایی، ی.، 1395. بررسی «پدیدارشناختی مفهوم وحشی» با تکیه بر مفهوم وحشی در مطالعات تاریخی. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ), [online] 8(29 ), pp.75-99. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321553. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی