برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش مستندسازي در مديريت دانش سازماني: مطالعه موردي پژوهشکده سامانه هاي ماهواره

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف. دانش و تجارب کارکنان يک سازمان به عنوان مهمترين سرمايه هاي سازمان به شمار مي آيد که حفظ و انتقال اين دانش ارزشمند در قالب مستندسازي، يک ضرورت است. بر اين اساس مطالعه حاضر به بررسي نقش مستندسازي در مديريت دانش سازماني به عنوان ابزاري ضروري براي تبديل دانش نهان به آشکار و به اشتراک گذاري تجارب مي پردازد.
روش. اين پژوهش از انواع پژوهش توسعه اي کاربردي با رويکرد کيفي است که به روش تحليل مضمون صورت گرفته است. ابزار به کار گرفته شده، مصاحبه نيمه ساختاريافته است و جامعه مورد مطالعه، 18 نفر از پژوهشگران شاغل در پروژه هاي پژوهشکده سامانه هاي ماهواره مي باشند.
يافته ها. دانشي که در پروژه ها جريان دارد ترکيبي از دانش چرايي، چه چيزي، چه کسي و چگونگي است که سهم بيشتري از اين دانش ها از نظر ماهيت، دانش ضمني است که در اسناد پروژه ها منعکس نمي شود. تجربيات، جزئيات فني، روش کار، تحليل ها و اشتباهات حين کار مستند نمي شوند و صرفا کليات و نتايج در قالب اسناد منتقل مي شود.
نتيجه گيري. بخش زيادي از دانش ضمني که در پروژه هاي پژوهشکده جريان دارد مستند نمي شوند و مسائل و مشکلات مستندسازي در پژوهشکده را مي توان در قالب سه نوع موانع فني، موانع انساني و موانع اداري واحد مستندسازي طبقه بندي نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 175
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی