برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1395 , دوره  24 , شماره  125 ; از صفحه 51 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

ارتقاي توانمندي در شيردهي در زنان نخست زا: تاثير آموزش و حمايت خانواده محور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: فاکتورهايي نظير توانمندي و خودکارآمدي عامل روان شناختي و انگيزشي مهم و قابل تغييري براي تداوم تغذيه با شير مادر است و انتظار مي رود که توانمندسازي باعث بهبود وضعيت شيردهي گردد، لذا اين کارآزمايي باليني با هدف ارتقاي توانمندي زنان در شيردهي طراحي و اجرا شد.
مواد و روش ها: در اين کارآزمايي باليني با نمونه گيري در دسترس زنان باردار واجد معيارهاي ورود، انتخاب و به صورت تصادفي در دو گروه کنترل و مداخله قرار گرفتند. براي هر زن در گروه مداخله دو جلسه دوساعته آموزش شيردهي خانواده محور در دوران بارداري و يک جلسه مشاوره شيردهي خانواده محور در هفته اول بعد از زايمان برگزار شد. گروه کنترل آموزش هاي روتين را دريافت کردند. توانمندي مادران در شيردهي با استفاده از پرسش نامه محقق ساخته، دو هفته و دو ماه بعد از زايمان در دو گروه ارزيابي شد.
نتايج: در پايان دوماهگي 71 زن در دو گروه کنترل و مداخله (به ترتيب 36 و 35) مورد بررسي قرار گرفتند. يافته ها نشان داد که آموزش و حمايت خانواده محور باعث افزايش معني داري در ميانگين نمره توانمندي شيردهي مادران گروه مداخله در دو هفته و دو ماه پس از زايمان نسبت به گروه کنترل مي شود. به علاوه تغذيه انحصاري با شير مادر در سن دوهفتگي و دوماهگي کودکان گروه مداخله به طور معني داري بيشتر از گروه کنترل بود.
نتيجه گيري: نتايج حاکي از آن است آموزش و حمايت خانواده محور باعث ارتقاي تغذيه انحصاري با شير مادر مي شود. پيشنهاد مي گردد جهت ارتقاي وضعيت شيردهي، آموزش مادران به همراه خانواده از دوران بارداري شروع گردد. بعد از زايمان مهارت هاي شيردهي و حمايت خانواده آموزش داده شود و مشکلات شيردهي با حضور اعضاي کليدي خانواده حل گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کهن، ش.، و حیدری، ز.، و کشوری، م.، و دولتی، ا. (1395). ارتقای توانمندی در شیردهی در زنان نخست زا: تاثیر آموزش و حمایت خانواده محور. دانشور پزشکی, 24(125 ), 51-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321169



Vancouver : کپی

کهن شهناز، حیدری زینب، کشوری ماهرخ، دولتی امینه. ارتقای توانمندی در شیردهی در زنان نخست زا: تاثیر آموزش و حمایت خانواده محور. دانشور پزشکی. 1395 [cited 2021October16];24(125 ):51-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321169



IEEE : کپی

کهن، ش.، حیدری، ز.، کشوری، م.، دولتی، ا.، 1395. ارتقای توانمندی در شیردهی در زنان نخست زا: تاثیر آموزش و حمایت خانواده محور. دانشور پزشکی, [online] 24(125 ), pp.51-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=321169.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی