برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 46 تا صفحه 57 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي استرس محيط دندانپزشکي و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان باليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیماری‌های دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: دندانپزشکي به طور گسترده با سطح بالايي از استرس همراه است. اين استرس از، روند آموزش دندانپزشکي سرچشمه ميگيرد. اگر عوامل استرس زاي مزمن شوند و يا درمان نشده باقي بمانند، منجر به علائم رواني و جسمي مي شوند که براي سيستم آموزشي مضر است. اين مطالعه با هدف تعيين استرس محيط دندانپزشکي در دانشجويان باليني رشته دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي گيلان انجام گرفت.
روش ها: اين مطالعه به صورت توصيفي- مقطعي با همکاري 167 دانشجو (74 مرد و 93 زن) در سال تحصيلي 95-1394 در دانشکده هاي دندانپزشکي رشت و واحد پرديس دانشگاه علوم پزشکي گيلان انجام شد.مطالعه به روش سرشماري و با استفاده از پرسشنامه استاندارد استرس محيط دندانپزشکي (Dental Environment Stress; DES) با روايي و پايايي مناسب (0.8) به همراه مشخصات دموگرافيک ثبت شد. داده ها از طريق آزمون هاي t مستقل و ANOVA و آناليز چندگانه از مدل رگرسيون لجستيک و با استفاده از نرم افزار آماري SPSS تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: ميانگين سني دانشجويان شرکت کننده در اين مطالعه 2.4±23.7 سال بود. ميانگين نمره استرس 0.50±2.27 (از 4) بود. در ميان حيطه هاي استرس زا، بيشترين ميانگين استرس مربوط به استرس درک شده در حيطه درمان بيماران (0.64±2.41) و حداقل ميانگين نمره استرس مربوط به باورهاي دروني (0.72±1.86) و در ميان 32 عبارت استرس زا، بالاترين ميانگين استرس مربوط به ترس از امتحان و نمرات (0.91±2.95) بود. در آناليز چندگانه رگرسيون لجستيک ديده شد که دانشجويان دختر نسبت به دانشجويان پسر (Odds Ratio=2.3، 95%CI OR: 1.1-4.84) و همچنين سال پنجم تحصيل بالاترين سطح از استرس را نشان دادند. نمرات استرس دانشجوياني که در طول ترم با پدر و مادرشان زندگي مي کردند به طور قابل توجهي بالاتر از دانشجويان ديگر بود. (Odds Ratio=2.67، 95%CI OR: 1.1-6.4).
نتيجه گيري: با توجه به سطح بالاي استرس در دانشجويان دندانپزشکي در حين تحصيل و همچنين خطرات سطوح بالاي استرس، لازم است که مسوولان به اين موضوع بيشتر توجه کنند. علاوه بر اين، دانشجويان دختر و دانشجوياني که در سال پنجم تحصيل مي کنند، بيشترين نياز به حمايت را دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی