برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

ويژگي هاي اجتماعي نمايشنامه نويسان ايراني و تحولات آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم ارتباطات اجتماعی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

در اين مقاله يافته هاي دو تحقيق مشابه که در فاصله بيست سال در مورد هنرمندان نمايشنامه نويس ايراني اجرا شد با هم مقايسه مي شود تا نشان داده شود که هنرمندان نمايشنامه نويس ايراني چه خصوصياتي دارند و دوم اين که در طول اين بيست سال آيا ويژگي هاي آن ها تغيير کرده است يا خير.
اين تحقيق در حوزه جامعه شناسي سينما، به عنوان شاخه اي از جامعه شناسي هنر، مطرح است. چهارچوب نظري تحقيق مبتني بر نظريه جانت ولف (1376) است که تاکيد آن بر ضرورت مطالعه عوامل اجتماعي و تاثير آن بر هنرمندشدن و يا هنرمندنشدن افراد است. در هر دو تحقيق از روش پيمايش و تکنيک پرسشنامه و مصاحبه استفاده شده است
.
يافته ها نشان داد برخي از ويژگي هاي نمايشنامه نويسان، طي 20 سال چندان تغييري نکرده است. اين ويژگي ها شامل محل تولد، پايگاه اقتصادي، سطح درآمد و قشر اقتصادي اجتماعي، رشته تحصيلي و نوع شغل پدران بوده است. همچنين برخي از ويژگي هاي نمايشنامه نويسان طي 20 سال تغيير کرده است. اين تغييرات شامل افزايش نسبت زنان به مردان نويسنده، افزايش تحصيلات دانشگاهي نويسندگان، کاهش نسبت متاهل ها، کاهش دارندگان منزل مسکوني غيرشخصي، افزايش ميانگين سني و ميانه سني و ويژگي هاي ديگري است که در متن مقاله تشريح شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 73
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی