برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي قدرت تشخيصي لاپاروسكوپي در دردهاي حاد مبهم شكمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، خیابان امیر مازندرانی، مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره)، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تعدادي از دردهاي حاد شكمي، مبهم (Atypic) بوده و علايم و يافته هاي كلينيكي و پاراكلينيكي موجود نيز، مشخص كننده بيماري خاصي نيستند و از طرفي، ضرورت انجام جراحي را هم نمي توان اثبات كرد. در اين گونه موارد كه تشخيص مبهم و روشهاي تشخيصي موجود كمك كننده نيستند، احتمالا لاپارروسكوپي تشخيصي مي تواند روش موثري براي يافتن پاتولوژي هاي داخل شكم، باشد. اين مطالعه به منظور بررسي قدرت تشخيصي لاپاراسوكوپي در بيماران مراجعه كننده با دردهاي حاد مبهم شكم، به بيمارستان امام خميني (ره) ساري انجام شده است.
مواد و روشها: نمونه هاي مورد پژوهش 28 بيمار بودند كه (ارديبهشت تا اسفند 1380) به علت دردهاي مبهم شكمي به اورژانس جراحي بيمارستان امام مراجعه كردند و بعد از گرفتن شرح حال كامل و انجام معاينات باليني و اقدامات پاراكلينيكي لازم به تشخيص قطعي نرسيده و به مدت 18-24 ساعت تحت نظر قرار گرفتند، بعد از اين مدت، در صورتي كه به نتيجه و يا انديكاسيون لازم براي عمل جراحي نرسيدند، لاپاروسكوپي تشخيصي انجام گرديد. مشاهدات و اقدامات انجام شده در حين لاپاروسكوپي ثبت و كليه نمونه هاي پاتولوژي برداشته شده جهت بررسي و تاييد تشخيص به آزمايشگاه فرستاده شد، نتايج حاصله، با نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت و حساسيت، ويژگي و قدرت پيش گويي كنندگي مثبت و منفي آزمون محاسبه شد.
يافته ها: از 28 بيمار مورد مطالعه 55.5 درصد زن و ميانگين سني نمونه ها 15.16±31.23 سال بود. حساسيت لاپاراروسكوپي در تشخيص ضايعات داخل شكمي 84.6 درصد، ويژگي آن 85.7 درصد، قدرت پيش گويي مثبت آن 91.6 درصد و قدرت پيش گويي كنندگي منفي آن 75 درصد بود. همچنين حساسيت لاپاروسكوپي در تشخيص آپانديسيت حاد 75 درصد و ويژگي آن 85.7 درصد، قدرت پيش گويي مثبت 85.7 درصد و قدرت پيش گويي منفي 75 درصد بود.
استنتاج: لاپاروسكوپي مي تواند در تشخيص دردهاي مبهم شكمي به ويژه در مواردي كه اقدامات كلينيك و آزمايشات غير تهاجمي، تشخيص قطعي را مشخص نكرده اند، كمك كننده بوده و از اتلاف وقت و هزينه و انجام لاپاروتومي هاي بي مورد و عوارض آن، همچنين از تاخير در تشخيص بيماريهاي خطرناك بكاهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی