برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

درآمدي بر آسيب شناسي شعر معاصر در حوزه معنايي زبان (با نگاهي نقدي - تطبيقي به شعر معاصر ايران و عراق)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
 
چکیده: 

نوآوري هاي قابل تامل در صور خيال و تلاش در خلق تصاوير و ترکيبات تازه در شعر امروز، زبان را از يکنواختي، خارج کرده و به آن حياتي دوباره بخشيده است. شاعران معاصر با شخصي سازي عواطف در دو محور همنشيني و جانشيني و عدول آگاهانه از خودکاري زبان، اصول قراردادي را پس مي زنند تا کلام خويش را برجسته کنند. در اين رهگذر، شاعران ايران و عراق با توجه به قرابت هاي خاص فکري و فرهنگي، و تحت تاثير عوامل مختلف زندگي امروزين، در جست و جوي آفرينش تصاوير تازه بوده اند و با تخطي از قواعد معنايي زبان، در مسير درک مخاطبان، درنگ هاي عامدانه ايجاد کرده اند.
نکته حائز اهميت در اين زمينه آن است که اگرچه بهره برداري شاعران اين دو سرزمين از شگردهاي نوين تصويرپردازي، اغلب به زبان آنان جلوه اي بديع بخشيده؛ اما هرگاه که با ضعف و نارسايي همراه بوده، ناهمواري هايي را در سروده هايشان به وجود آورده است. از اين منظر، مبناي کار نگارندگان در اين پژوهش، پاسخ به اين پرسش است: عواملي که به شکل مشترک در حوزه معنايي زبان، شعر معاصر ايران و عراق را آسيب پذير نشان داده، کدام است؟
يافته هاي اين تحقيق نشان مي دهد که «افراط در چينش جدولي واژگان و برهم زدن بي رويه نظام خانوادگي کلمات»، «اتکا بر کاربردهاي کليشه اي زبان»، «جمود ذهني در موقعيت هاي آرکائيک» و... از جمله عواملي به شمار مي رود که در حوزه معنايي زبان، قلمرو زيباشناسي شعر معاصر ايران و عراق را آسيب پذير کرده است؛ بدين معني که دست اندازي شاعران در ساحت معنايي زبان، همواره با توفيق و زيبايي همراه نبوده و هر گاه که فرايند خلاقيت در آن کمتر بوده، بر آن نقدهايي وارد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیانی، ر.، و سلیمی، ع.، و جبری، س. (1396). درآمدی بر آسیب شناسی شعر معاصر در حوزه معنایی زبان (با نگاهی نقدی - تطبیقی به شعر معاصر ایران و عراق). فنون ادبی, 9(1 (پیاپی 18) ), 19-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=320449Vancouver : کپی

کیانی رضا، سلیمی علی، جبری سوسن. درآمدی بر آسیب شناسی شعر معاصر در حوزه معنایی زبان (با نگاهی نقدی - تطبیقی به شعر معاصر ایران و عراق). فنون ادبی. 1396 [cited 2021November30];9(1 (پیاپی 18) ):19-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=320449IEEE : کپی

کیانی، ر.، سلیمی، ع.، جبری، س.، 1396. درآمدی بر آسیب شناسی شعر معاصر در حوزه معنایی زبان (با نگاهی نقدی - تطبیقی به شعر معاصر ایران و عراق). فنون ادبی, [online] 9(1 (پیاپی 18) ), pp.19-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=320449. 

 
بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی